سبد معیشت یک خانواده ۴ نفره کارگری به ۶ میلیون تومان افزایش یافت

سبد معیشت یک خانواده چهارنفره کارگری بدون احتساب هزینه رفاهی، پس‌انداز و مسافرت، به ۶ میلیون تومان در ماه افزایش یافته است.

بنا به اظهار هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران روز گذشته، سه‌شنبه ۱۲ آذرماه در این باره گفت: «نه کارفرمایان توان پرداخت هزینه‌های زندگی کارگران را دارند و نه دولت.»

وی ضمن برشمردن مشکلات معیشتی کارگران گفت: «عقب‌ماندگی مزدی در حقوق و دستمزد کارگران وجود دارد. سال گذشته در شورای عالی کار دولت هنگام محاسبه سبد معیشت صحبت از گوشت ۳۰ هزار تومانی می‌کرد. درباره قیمت برنج نیز قیمت بسیار کمتری را بیان کردند. همان قیمتی که سال گذشته دولتی‌ها در جلسه شورای عالی کار برای برنج ۵هزار تومان بیان کردند، در حال حاضر کارگران باید با قیمت ۱۶ هزار تومان خریداری کنند.»

مرکز آمار ایران، نرخ تورم در آبان‌ماه امسال را ۴۱,۱ درصد و نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه امسال، ۲۷ درصد اعلام کرده است. این بدین معناست که خانوارهای کشور به طور میانگین ۲۷ درصد بیشتر از آبان ۱۳۹۷ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

همزمان با افزایش قیمت حامل‌های انرژی ازجمله بنزین در دوره‌های مختلف، قیمت کالاهای اساسی و خدماتی نیز افزایش چند برابری داشته است.

ابوی تایید کرد که دولت و نهادهایش دستمزد را بر اساس تورم همان سال و برای سال آینده غیر منطقی تعیین می‌کنند؛ چون اطلاعی از شرایط اقتصاد و نوسان بازارها در سال آینده ندارند.

به گفته او در شرایطی که «کارفرمایان توان پرداخت تمام هزینه‌های زندگی کارگران را ندارند و دولت هم امکان پرداخت ندارد» آنها بهانه‌ می‌آورند که افزایش دستمزد کارگران، باعث افزایش تورم می‌شود.

یادآوری می‌شود که فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، در تابستان امسال، میزان سبد معیشت یک خانواده کارگری را بالاتر از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دانست.

در حالیکه حسن روحانی، روز سه‌شنبه ۱۲ آذر، ادعا کرد که «درآمد حاصل از طرح [افزایش قیمت بنزین] که حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است، به‌طور کامل در اختیار اقشار آسیب‌پذیر جامعه قرار می‌گیرد»، یک روز پیشتر (دوشنبه) خبرگزاری‌های رسمی نوشتند که چهار میلیون سرپرست خانوار ایرانی اعلام کرده‌اند که کمک‌های معیشتی دولت به آن‌ها تعلق نگرفته است.

Share: