دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد کی یف در حال آماده شدن برای اجرای عملیات خرابکارانه تروریستی با استفاده از بمب کثیف است و مسکو به بر انگیختن جهانیان به جلوگیری از این فعالیت غیرمسئولانه ادامه خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، پسکوف گفت: ما اطلاعاتی داریم که حامی از وجود خطر استفاده از یک “بمب کثیف” از سوی اوکراین است. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد اوکراین برای چنین اقدام تروریستی خرابکاری آماده می شود”.

وی تصریح کرد که روسیه این اطلاعات را به جامعه جهانی خواهد رساند تا از چنین خرابکاری هایی جلوگیری کند.

پیش از این، ژنرال ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای دفاع رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه گفته بود که وزارت دفاع روسیه اطلاعاتی در مورد برنامه های کی یف برای استفاده از “بمب کثیف” و سپس متهم کردن مسکو به این کار را در اختیار دارد. جیمز کلورلی و کاترین کولونا وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه و همچنین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفتند که کشورهایشان ادعاهای روسیه مبنی بر آماده شدن اوکراین برای استفاده از به اصطلاح “بمب کثیف” را رد می کنند.

“بمب کثیف”، کانتینر حاوی ایزوتوپ های رادیواکتیو و بار انفجاری است و انفجار آن باعث ایجاد آلودگی رادیواکتیوی در مناطق وسیع می شود. با توجه به اطلاعات وزارت دفاع فدراسیون روسیه هنگامی که اوکراین یک “بمب کثیف” را منفجر کند، ایزوتوپ های رادیواکتیو تا فاصله 1500 کیلومتری درجو زمین پخش می شوند و می توانند از جمله لهستان را آلوده کنند.