01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

سربازان اسرائیلی در بیمارستان شفا در شمال غزه

مدیر بیمارستان شفا در غزه: مردم از تشنگی فریاد می‌زنند

مدیر بیمارستان شفا در غزه در بیانیه‌ای مطبوعاتی وضعیت این بیمارستان را تشریح کرد. او می‌گوید که اکنون ذخیره اکسیژن و آب بیمارستان تمام شده‌ است: «شرایط غم‌انگیز است و کسانی که در بیمارستان هستند از تشنگی فریاد می‌زنند.» او در توصیف شرایط می‌گوید که «تانک‌ها بیمارستان را محاصره کردند، پهپادها بر فراز بیمارستان در پروازند و سربازان اسرائیلی در داخل بیمارستان در تردد هستند به ویژه در بخش اورژانس.» به گفته مدیر بیمارستان شفا نیروهای اسرائیلی خط لوله اصلی آب بیمارستان را منفجر کردند. او می‌گوید که در حال حاضر پزشکان نمی‌توانند در بین بخش‌های مختلف بیمارستان تردد کنند، اما با این حال بیش از ۶۵۰ بیمار، حدود ۵۰۰ نفر پرسنل بیمارستان و کادر درمان و بیش از ۵ هزار نفر پناهجو در بیمارستان هستند. رئیس بیمارستان می‌گوید که «تیراندازی ادامه دارد، هیچکس نمی‌تواند از ساختمانی به ساختمان دیگر برود و ارتباط ما با همکارانمان قطع شده است.» او می‌گوید که نیروهای اسرائیلی تعدادی از اجساد را از بیمارستان خارج کرده‌اند؛ جایی که حال چهار بیمار دیالیزی وخیم است.

آخرین گزارش ها از وضعیت بیمارستان شفا، سربازان اسرائیلی به همه جا شلیک می کنند

خدر، یک روزنامه‌نگار که در بیمارستان شفا غزه است، در تماسی تلفنی به رشدی ابوعلوف، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته: «سربازان همه جا هستند و به هر طرف تیراندازی می‌کنند.» او گفته که سربازان «همه بخش‌های بیمارستان را مورد حمله قرار داده و بخش جنوبی دیوار بیمارستان و دهها خودرو را تخریب کردند.» سربازان اسرائیلی بیش از ۳۶ ساعت پیش وارد این بیمارستان شدند. آن‌ها شب گذشته اعلام کردند که «به عملیات هدفمند و دقیق علیه حماس» در این محل ادامه می‌دهند.
ارتش اسرائیل می‌گوید، سربازان یک واحد نیروهای ویژه در بیمارستان «به عملیات خود ادامه می‌دهند» و این عملیات را «پیچیده و در حال انجام» توصیف کرده است. این مقام همچنین می‌گوید که «سربازان در هر مرحله یک ساختمان را جستجو می‌کنند و از هر طبقه به طبقه دیگر می‌روند، در حالی که صدها بیمار و کادر پزشکی در مجتمع هستند.» این مقام ارتش اسرائیل ادعای ارتش مبنی بر وجود «زیرساخت‌های تروریستی در مجموعه بیمارستانی» را مجددا تکرار می‌کند، ادعایی که حماس آن را رد می‌کند. ارتش اسرائیل مجددا گفته است که سلاح‌ها و «اسناد و مدارک حاوی اطلاعات» و همچنین «مراکز فرماندهی و کنترل و تجهیزات ارتباطی» متعلق به حماس را پیدا کرده‌اند.

سربازان اسرائیلی همچنان در بیمارستان شفا مستقر هستند

ارتش اسرائیل اعلام کرد روز پنجشنبه نیز به عملیات خود در بیمارستان اصلی غزه، که صدها غیرنظامی در کنار بیماران در آن پناه گرفته‌اند، ادامه خواهد داد. اسرائیل می گوید بیمارستان شفا محلی استراتژیک برای حماس است. سرلشکر یارون فینکلمن شامگاه چهارشنبه در کانال تلگرامی ارتش گفت: «امشب در حال انجام یک عملیات هدفمند در بیمارستان شفا هستیم و ادامه می‌دهیم.» این در حالی است که رسانه‌ها پیشتر خبر داده بودند که نیروهای اسرائیلی چهارشنبه شب از مجتمع بیمارستانی شفا در غزه «خارج شدند.» ارتش اسرائیل بامداد پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه تأیید کرد که «سربازانش» همچنان در این بیمارستان مستقر هستند. شفا بزرگترین بیمارستان غزه طبق گزارش سازمان ملل متحد، حدود ۲۳۰۰ بیمار و کادر درمان و نیز غیرنظامیانی را که در آن پناه گرفته‌اند، در خود جای داده است. وزارت بهداشت حماس در بیانیه‌ای کوتاه به زبان عربی اعلام کرد: «بولدوزرهای اسرائیل بخش‌هایی از ورودی جنوبی بیمارستان را تخریب کردند». اسرائیل، حماس را متهم می‌کند که از زیرزمین بیمارستان شفا به عنوان پایگاهی نظامی استفاده می‌کند. ارتش اسرائیل مدعی است که «مهمات، سلاح و تجهیزات نظامی» حماس را در این بیمارستان پیدا کرده است. حماس این ادعا را بازدید کرده و خواهان بازدید نمایندگان سازمان ملل و صلیب سرخ از این بیمارستان شده است. وزارت بهداشت حماس با تاکید بر «غیر مجاز» بودن نگهداری تسلیحات در مراکز خود، این ادعای اسرائیل را رد کرده و گفته است آن‌ها «نه سلاح و نه هیچ تجهیزات نظامی» دیگری را در بیمارستان شفا پیدا نکرده‌اند.

گسترش بمباران ها به سوی جنوب غزه

ساکنان خان یونس در جنوب غزه روز پنجشنبه گفتند نیروهای اسرائیلی اعلامیه هایی را پرتاب کرده اند که به فلسطینیان هشدار می دهد از بخش هایی از جنوب غزه فرار کنند. به گزارش آسوشتدپرس این نشان دهنده گسترش احتمالی حمله اسرائیل به مناطقی است که صدها هزار نفر از مردمی که به دستورات تخلیه قبلی توجه کرده بودند در آن ها تجمع کرده اند. در همین حال، سربازان به جستجوی بیمارستان شفا در شمال غزه ادامه می دهند. روز چهارشنبه آنها اسلحه هایی را به نمایش گذاشتند که می گویند در یک ساختمان پنهان شده بود، اما هنوز هیچ مدرکی از مرکز فرماندهی مرکزی حماس که اسرائیل گفته است در زیر مجموعه پنهان شده است، منتشر نکرده اند. حماس و کارکنان بیمارستان، بزرگترین بیمارستان غزه، این اتهامات را رد می کنند. گسترش عملیات به سمت جنوب – جایی که اسرائیل در حال حاضر حملات هوایی روزانه انجام می دهد – تهدیدی برای بدتر شدن یک بحران انسانی در حال حاضر شدید در قلمرو محاصره شده است. بیش از ۱.۵ میلیون نفر در غزه آواره شده و بیشتر آنها به جنوب گریخته اند، جایی که غذا، آب و برق به طور فزاینده ای کمیاب است. آسوشیتدپرس می نویسد: مشخص نیست آنها به کجا می توانند بروند، زیرا مصر اجازه انتقال دسته جمعی به خاک خود را نمی دهد.

ارتش اسرائیل به خبرنگار بی‌بی‌سی اجازه گفتگو با پزشکان و بیماران در بیمارستان شفا را نداد

ارتش اسرائیل به جستجوی خود در بیمارستان شفا در شهر غزه ادامه می‌دهد. اسرائیل می‌گوید که این بیمارستان مرکز فرماندهی کلیدی حماس بود. ارتش اسرائیل خبرنگار بی‌بی‌سی را به بخش کوچکی از بیمارستان برده و تسلیحاتی را به او نشان داده است و می‌گوید که حماس این تجهیزات را در بیمارستان پنهان کرده بود. اما حماس مدعی شده که سلاح‌هایی که در تصاویر پیوست اطلاعیه ارتش اسرائیل آمده، متعلق به این گروه نیست، بلکه به گفته بسام نعیم، مقام ارشد حماس ادعاهای ارتش اسرائیل «بی‌ارزش و احمقانه» است و به ادعای او «آنها سلاح‌ها را با خود به بیمارستان برده و آنجا گذاشته‌اند». در بیمارستان به خبرنگار بی‌بی‌سی اجازه صحبت با پزشکان یا بیماران داده نشد. ارتش اسرائیل همچنین لپ‌تاپ‌هایی را به بی‌بی‌سی نشان داد که حاوی عکس‌ها و فیلم‌هایی از گروگان‌های حماس بود. اسرائیل می‌گوید که پیکارجویان حماس با پیشروی ارتش اسرائیل، از این مکان گریختند. بی‌بی‌سی نوشته است: قادر نیست ادعاهای هیچ کدام از طرفین جنگ اسرائیل-غزه را در این باره تایید و راستی‌آزمایی کند.

رهبر اپوزیسیون اسرائیل: زمان جایگزینی نتانیاهو فرا رسیده است

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل روز پنجشنبه در توئیتی نوشت، زمان آن فرا رسیده است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و کابینه راست افراطی او جایگزین شوند. وی تاکید کرد که «[اسرائیل] نیاز به ایجاد یک دولت بازسازی ملی» دارد. آقای لاپید در ادامه گفت: «[همچنان] حزب لیکود (حزب نتانیاهو) آن را رهبری خواهد کرد، اما نتانیاهو و افراط گرایان باید جایگزین شوند.» اظهارات لاپید آخرین نشانه اختلافات در بدنه سیاسی اسرائیل است. یکی از موضوعات مهم، امتناع نتانیاهو از قبول هرگونه مسئولیت در مورد روزهای آغاز حمله حماس است. با این حال، برخی معتقدند که برای رسیدگی به عملکرد نتانیاهو باید تا پایان درگیری‌ها صبر کرد. بنی گانتس، یکی از وزرای کابینه نتانیاهو روز دوشنبه گفته بود که تلاش برای برکناری نخست‌وزیر «کم از دیوانگی» ندارد. لاپید در این زمینه در توئیت خود نوشت: «صداهایی را می شنوم که می گویند وقتش نیست.» ما ۴۰ روز منتظر ماندیم، دیگر زمانی نداریم. آنچه ما در حال حاضر به آن نیاز داریم این است که دولتی مستقر شود که جز تامین امنیت و اقتصاد کار دیگری نداشته باشد. ما نمی‌توانیم تا سال آینده و برگزاری انتخابات صبر کنیم.»

بایدن: اشغال غزه «اشتباه بزرگ» خواهد بود

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل اعلام کرد که برای جلوگیری از ظهور مجدد گروه شبه‌نظامی حماس، شاید لازم باشد که در آینده نزدیک، همچنان یک «نیروی بسیار قوی» در غزه مستقر بماند. در همین حال جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داد که اشغال غزه «یک اشتباه بزرگ» خواهد بود. هرتزوگ در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشال‌تایمز که روز پنجشنبه منتشر شده است گفت: «اگر ما عقب‌نشینی کنیم، پس چه کسی مسئولیت [در غزه] را بر عهده خواهد گرفت؟ ما نمی‌توانیم [در غزه] فضای خلاء ایجاد کنیم. باید به این فکر کنیم که سازو کار بعدی چیست؛ خیلی از ایده‌های [موجود] بی‌محابا مطرح شده‌اند.» جو بایدن روز چهارشنبه گفت که به صراحت به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که راه‌حل دو کشوری تنها راه حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان است و اشغال غزه یک «اشتباه بزرگ» خواهد بود.

عضو دفتر سیاسی حماس: ادعای رویترز در مورد گلایه رهبر ایران از اسماعیل هنیه دروغ محض است

اسامه حمدان، عضو دفتر سیاسی «جنبش مقاومت فلسطین» (حماس) در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز در مورد گلایه علی خامنه‌ای از اسماعیل هنیه، این گزارش را «افترای محض» خواند و این خبرگزاری را به انتشار «دروغ‌های بی‌ارزش» متهم کرد. اسامه حمدان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری ایرنا گفت: «به دلیل ضروریات و ماهیت رابطه بین طرفین [ایران و حماس]، نمی‌توان مطالبی از این دست را باور کرد.» این عضو حماس گزارش رویترز را در راستای «تحریف و جعل بسیاری دیگر از مسائل» توصیف کرد. وی در مورد نبرد زمینی در غزه هم گفت که: «مقاومت [فلسطین] نبرد را براساس نقشه‌های از پیش تعیین شده جلو می‌برد و ما بر این باوریم که ان شاء الله نتیجه این رویارویی، پیروزی بر دشمن خواهد بود.» حمدان در ادامه گفت: «بر این باوریم که آمار اعلام شده درباره انهدام ماشین آلات جنگی دشمن، دست‌کم ۱۵ درصد از تعداد تجهیزات و ماشین آلات ارسالی برای عملیات تجاوز به نوار غزه را در بر می‌گیرد.» این عضو ارشد جنبش حماس درباره حمایت «محورهای مقاومت در لبنان، عراق و یمن» از «مقاومت فلسطین» گفت: «بی تردید حزب الله از همان آغاز نبرد به طور مستقیم وارد صحنه شد. همچنین باید از تلاش‌ها و اقدامات برادرانمان در مقاومت عراق یا انصار الله تقدیر کنیم.»
رویترز در گزارش خود آورده است که در دیدار اوایل نوامبر میان اسماعیل هنیه و علی خامنه‌ای در تهران، رهبر ایران به این مقام ارشد حماس گلایه کرده که چرا این جنبش پیش‌تر ایران را از عملیات حمله خود به اسرائیل مطلع نکرده است. رویترز در گزارش همچنین از قول رهبر ایران خطاب به هنیه نوشته بود که قرار نیست جمهوری اسلامی وارد این جنگ شود.