سرعت انتقال ویروس کرونا در ایران ٣ تا ٧ برابر افزایش یافته

علیرضا سلیمی معاون سازمان نظام پزشکی ایران، روز چهارشنبه ١۶هزار مرداد با اشاره به افزایش شمار بیماران بدحال مبتلا به کرونا، تأکید کرد که ظرفیت تخت‌های آی سی یو تکمیل شده است و تا کنون بیش از ۶هزار نفر از کادر درمان تهران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از سوی دیگر، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به تنوع شیوه‌های عزاداری در نقاط مختلف کشور، برگزاری برخی از مراسم‌های ماه محرم را ممنوع اعلام کرد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد/ ۵ اوت اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢۶٩٧ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ١٣٣١ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ٤١٢٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش‌های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٣١٧هزار و ٤٨٣ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ١٨۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ١٧هزار و ٨٠٢ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «١٤ استان مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان، در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین ١٣ استان فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

وی نسبت به خستگی کادر درمان هشدار داد و گفت: «خطر خستگی تیم مدافعان سلامت یکی از دغدغه‌ها و مسائل نگران‌کنندۀ این روزهای ماست؛ در تعطیلات پیش رو، از سفر غیرضروری به استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار بپرهیزید».

Share: