سرنخ مافیای زباله به کجا می رسد

مافیای زباله در تهران و شهرهای بزرگ. هر چند مدت یکبار کلیپی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که نشان از ضرب و شتم کودکان زباله‌‌گرد دارد. شهرداری برای رفع تکلیف از خود چنین جلوه می‌دهد که این کودکان کار جزء باندهای مافیایی زباله هستند. اما حتی یکبار هم سراغ نداریم که اشاره‌ای به پدرخوانده‌های این مافیا شود.

به گزارش رسانه‌ها فقط در یک منظقه تهران ۱۵درصد زباله خشک نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان ارزش دارد. اگر این رقم را در ۲۲ منطقه تهران ضرب کنیم، به رقم باور نکردنی ۶.۵ میلیارد تومان می‌رسیم.

هفته گذشته خبری در شبکه‌های اجتماعی حاشیه‌ساز شد. صدرالدین علی‌پور مدیرعامل پسماند تهران از قفل‌دار شدن مخازن زباله خبر داد. وی از تغییر شکل مخازن فعلی خبر داد تا دسترسی به آنها آسان نباشد. به عبارتی زباله‌گرد نتواند از مخازن زباله‌برداری کند.

حذف صورت مساله بجای حل کردن مشکل

مانند همیشه دیکتاتوری حاکم به جای حل مشکل کودکان کار و زباله‌گرد‌ها به حذف صورت مسئله روی آورده است.

با کمی دقت می‌توان دریافت که مانند همیشه بحث از زیباسازی شهر شروع نمی‌شود. قفل‌دار کردن سطل‌های زباله ربط مستقیم به مافیای زباله در شهر دارد. شهرداری تهران یکی از بدهکارترین نهادهای کشور است. حجم دزدی و اختلاس در شهرداری به حدی است که عوارض و مالیات‌ها پاسخگوی مخارج و دزدی‌های آن نیست. به همین دلیل به فروش زباله‌ها روی آورده است.

تولید زباله در ایران ۲.۵ برابر متوسط جهانی است. برخی آمار غیررسمی گردش مالی زباله در کشور را بیش از ۶ هزار میلیارد تومان می‌دانند. گسترش مافیای زباله بدون دست داشتن در حاکمیت امکان‌پذیر نیست. چیزی که مشخص است، پدرخوانده مافیای زباله ارتباط نزدیکی با شهرداری‌ها دارد. در حالی که مدیرعامل پسماند داشتن ارتباط با زباله‌‌گردها را انکار می‌کند. اما وجود پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران قابل انکار نیست.

مبارزه با زباله‌گردها برای بستن قراردادهای بیشتر با مافیای زباله است

پیمانکاران خواستار به انحصار درآوردن زباله‌های جمع‌آوری شده برای شرکت خود می‌باشند. چیزی که مشخص است، تلاش شهرداری از حذف کودکان زباله‌گرد، زیباسازی شهر نیست. تلاش آنها بستن قراردادهای بیشتر با پدرخوانده‌های مافیای زباله است.

زباله‌گردی تاثیر بلافصل سرقت اموال عمومی توسط سران حکومت در ۴۰ سال گذشته است. زباله‌گردی زندگی در میان زباله‌ها و قصه پرغصه بخشی از جامعه ما است که بدلیل گرانی و تورم به این وضعیت افتاده‌اند. منشا مافیای زباله مانند سایر مافیاها به درون حکومت برمی‌گردد. برای قطع دست این مافیاها بایستی سر اژدهای چپاول که دیکتاتوری حاکم است را قطع کرد.

Share: