سرنوشت شرکت ایران پوپلین

به نوشته خبرگزاری دانشجو در روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه، به دنبال خبرهایی مبنی بر واگذاری شرکت ایران پوپلین ، یکی از برزگ‌ترین شرکت‌های صنایع نساجی گیلان از طرف بانک ملی به متقاضیان غیربومی، نگرانی‌هایی برای مردم گیلان به وجود آورده که محروم از کارخانجات بزرگ شوند.

یکی از شرکت‌هایی که با قدمتی طولانی در عرصه نساجی فعالیت می‌کند، شرکت ایران پوپلین است که یکی از بزرگترین شرکت‌های صنایع نساجی در استان گیلان به شمار می‌رود و سال‌های طولانی با تولیدات با کیفیت، آوازه خود را به گوش همه رسانده بود.

شرکت ایران پوپلین با مشارکت بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران و بخش خصوصی تشکیل و در سال ۵۳ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید؛ شرکتی که به عنوان واحدهای شاخص کشور محسوب می‌شد و با ظرفیت فراوان، بیش از دو دهه با بهترین شرایط تولید، در کنار سایر واحدهای تولید نساجی قرار داشت.

اما غارت و چپاول در این شرکت صنعتی بزرگ از زمانی شروع شد که در سال‌های گذشته بخشی از سرمایه کارخانه ایران پوپلین که تولیدکننده انواع پارچه‌ها بود را چند شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی که وابسته به بانک ملی بودند، خریدند و از همان موقع سهام‌دار اصلی شرکت شدند.

 موضوع از دست رفتن چنین سرمایه‌ای و محروم ماندن مردم گیلان از سود حاصل شرکت به همین جا ختم نشد و بقیه سهام را هم شرکت بانک ملت، تجارت و شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران و شرکت سرمایه‌گذاری الغدیر خریداری کردند و البته حدود ۴ درصد از این سهام آن هم در برهه‌ای به کارگران کارخانه واگذار شد.

بسیاری از شرکت‌های چرخه نساجی در گیلان، تحت تاثیر دست‌اندازی‌هایی در بحث واگذاری قرار گرفتند و همین امر باعث شد تا کارخانه ایران پوپلین در سال ۱۳۸۷ از بورس خارج شده و تبدیل به سهامی خاص شود.

شرکت تخصصی ایران پوپلین دارای زمینی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار و زیربنای تقریبی ۱۲ هکتار بوده و در زمینه تولید انواع پارچه پنبه‌ای، پلی‌استر پنبه، پلی‌استر ویسکوز، لحاف، ملحفه، روبالشی فعالیت داشته و دارد، اما از ابتدای دهه ۸۰ وارد دوران رکود خود شده و چند سالی است که با معضلات و مشکلات متعددی روبرو شده، به طوری که این شرکت در پرداخت به موقع حقوق کارگران خود هم با مشکل روبرو شده است.

در حال حاضر سهام‌دار اصلی این شرکت، هلدینگ گروه توسعه ملی وابسته به بانک ملی ایران است که بر اساس دستورالعمل قانونی باید سهام خود را از طریق مزایده رسمی به متقاضی دارای اهلیت حقوقی و فنی واگذار کند.

اما از آن جایی‌که اموال و دارایی این شرکت دارای ارزش مالی و معنوی فراوان بوده، لذا این نگرانی را به وجود آورده است که طی ماه‌های آینده و با ورود دلالان و سوداگران، اموال این شرکت به‌صورت غیرقانونی واگذار شود.

کما این که پیش از این حدود ۵۰ دستگاه‌ ازجمله یک ژنراتور برق قدرتمند در سال‌های گذشته و در شرایط مبهم فروخته‌ شده است.

اکنون صنعت نساجی گیلان به نقطه‌ای رسیده است که سبب تعطیلی و اخراج کارگران و سپس تاراج و فروش اموال و تجهیزات، ماشین‌آلات و زمین کارخانه‌ها گردیده و مردم گیلان را از بسیاری از دارایی‌های ارزشمند خود مانند شرکت‌های فومنات، پوشش، فرش گیلان، خاور، پرسان، نختاز و صنایع ابریشم گیلان و… بی‌بهره نموده است.

 لازم به یادآوری است که شرکت ایران پوپلین در سال ۷۹ با ۱۲۰۰ کارگر فعالیت داشته و ۴۰ میلیون متر مربع پارچه تولید می‌کردند، اما اکنون به ۲۷۰ کارگر کاهش پیدا کرده و تولید آن نیز به کمتر از ۴۰ درصد قبل رسیده است که همین تعداد کارگر نیز مطالبات مختلفی از شرکت داشته و چندین ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

این در حالی است که شرکت ایران پوپلین هم اکنون ۱۱۰ میلیارد تومان فقط به سیستم بانکی کشور بدهکار است، بدهی‌هایی که از سوی مدیران به صورت وام گرفته شده، اما به جای نوسازی شرکت، افزایش تولید و پرداخت بدهی کارگران، از سرنوشت آن اطلاعی در دست نیست.

Share: