سرنوشت کارکنان دانشگاه شیراز پس از شیوع کرونا

کارکنان دانشگاه شیراز از زمان پیدایش ویروس کرونا، یا اخراج شده‌اند و یا این که با کاهش ساعت کاری و حقوق ناچیز، شرایط سخت و طاقت‌فرسایی که وضعیت معیشت آن‌ها را تهدید می‌کند، مشغول به کار هستند.

دانشگاه شیراز نیز هم چون سایر دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، کارکنان و کارمندانش از این که شلوغی دانشجویان و تردد استادان را مانند گذشته نمی‌بینند، خسته و ناراضی به نظر می‌رسند و نمی‌دانند که شیوع بیماری کرونا تا چه زمانی ادامه می‌یابد.

اما مشکل اصلی بیکاری و کاهش ساعت کاری برخی کارکنان بوده که روزی‌شان را با حضور فیزیکی دانشجویان تأمین‌ می‌کردند. کارکنان تأسیساتی یا خدماتی هم، در نبود دانشجویان بیکار و سرگردان شده‌اند.

اکنون سایه شوم کرونا و نبود دانشجویان، برخی از کارکنان را بیکار کرده است و مهم‌ترین موضوعی که این کارکنان و خانواده‌هایشان را آزرده‌خاطر کرده و از آن رنج می‌برند، معیشت ضعیف و نبود شرایط اشتغال است.

اکنون این وضعیت یک دانشگاه دولتی است که کارکنانش را اخراج و اقدام به تعدیل نیرو کرده است؛ مشخص است که وضعیت دانشگاه‌های آزاد و خودگردان شرایط سخت‌تری را برای کارکنانش فراهم کرده است.

کارکنانی که جوانی‌شان را در دانشگاه گذرانده‌اند، در این شرایط سخت بحران کرونا، باید با دستانی خالی‌تر از همیشه به خانه برگردند، در خانه بمانند و از بیمه بیکاری استفاده کنند.

  • تجمع اعتراضی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی نسبت به حذف آزمون در مقابل مجلس

کسانی که سال‌ها درس خواندند تا دست‌شان به جایی بند باشد، اکنون وضعیت شغلی و زندگی‌شان بلاتکلیف است و خود سرگردان شده‌اند.

یکی از کارکنان دانشگاه شیراز به یک خبرنگار رسانه محلی گفت: «بسیاری از کارکنان در بخش‌های تأسیسات و خدمات در آشپزخانه تعدیل نیرو شده و عده زیادی از کارمندان اداری فقط ۱۵ روز در ماه با نصف حقوق بر سر کار حاضر می‌شوند.»

یکی دیگر از کارکنان می‌گوید: «حقوق ما سال گذشته با اضافه‌کاری سه میلیون تومان می‌شد؛ اما حالا نه از اضافه‌کاری خبری هست و نه از حقوق اداره‌کاری و برای ۱۲۰ ساعت کار فقط ۹۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنیم و با این وضعیت جایی برای ماندن نیست.»

وی که اکنون قصد دارد برای همیشه دانشگاه را ترک کند، افزود: «یکی از کارمندان بیش از ۲۰ سال خدمات‌رسانی کرده و حالا اخراج شده و مجبور است از بیمه بیکاری استفاده کند؛ با این روند زندگی بیش از ۴۰۰ نفر به خطر می‌افتد.»

یکی از نیروهای خدماتی نیز با اشاره به این که برخی کارمندان به صورت مجازی فعالیت می‌کنند، گفت:‌ «خدمت‌کاران در بخش حمل و نقل نیز تعدیل نیرو شده و در حال حاضر فقط یکی از سرویس‌ها فعال است.»

Share: