سرویس های اطلاعاتی پاکستان و نخستین شکست ژئوپُلتیک آمریکا در قرن ٢١

رُنه ژیرار، مفّسر فیگارو، در صفحۀ بحث و نظر این نشریه نوشته است که هر چقدر جو بایدن و وزیر امور خارجۀ او، آنتونی بلینکن، می‌کوشند خروج آمریکا از افغانستان را توجیه کنند، بیشتر در باتلاق استدلال‌های بی اساس خود فرو می روند و بیشتر مفتضح شدن دولت آمریکا را به نمایش می‌گذارند. رُنه ژیرار نوشته است که تاریخ از فتح کابل توسط طالبان در پانزدهم اوت سال ٢٠٢١ به عنوان نخستین شکست ژئوپُلتیک آمریکا در قرن ٢١ یاد خواهد کرد.

مفّسر فیگارو در ادامه افزوده است که در مقابل این شکست مفتضحانه رهبران آمریکا عجالتاً سر خم کرده‌اند تا موج بگذرد، چون آنان نیک می‌دانند که بهای سنگین این شکست را عاقبت نه آمریکا که اروپا پرداخت خواهد کرد. به نوشتۀ مفّسر فیگارو در نتیجۀ سقوط کابل، اینک اروپا با دو معضل بزرگ در کوتاه مدت و میان مدت روبرو است. معضل کوتاه مدت اروپا، به نوشتۀ ژیرار، رویارویی با موج جدید پناهجویان افغان است و معضل میان مدت تاثیر پیروزی طالبان بر توسعۀ جریانات اسلامگرای سنی است ..

رُنه‌ ژیرار، نوشته است که خطای بزرگ آمریکا در مواجهه با طالبان این بود که از آغاز مسئلۀ افغانستان را به سرویس های امنیتی پاکستان و فرماندۀ اسلامگرای آن واگذار کرد.

به نوشتۀ رُنه ژیرار، بعد از عملیات تروریستی یازدهم سپتامبر آمریکا از گفتگوی مستقیم با طالبان خودداری کرد و مذاکره با آنان را همچنان به سرویس های اطلاعاتی پاکستان سپرد که به مدت چهل سال بازی دوگانه را با آمریکا پیش گرفتند.  

دیگر خطای آمریکا، به نوشتۀ مفّسر فیگارو، این بود که پس از سرنگون کردن طالبان در سیزده نوامبر ٢٠٠١ واشنگتن از پاکستان نخواست که گروه طالبان را منحل کند. افزون بر این، آمریکا به جای ترک افغانستان پس از سقوط طالبان خود را گرفتار طرح سیاسی بلندپروازانه ای تحت عنوان “بازسازی، دموکراتیزاسیون و توسعۀ” افغانستان کرد و پنداشت که به زور صدها میلیارد دلار پول می‌تواند چنین طرحی را به ثمر برساند، غافل از این که این طرح تنها رهبران فاسد و ناکارآمد کابل را فربه می سازد.

به گفتۀ رُنه ژیرار، بازگشت طالبان اینک بر اعتبار بین المللی آمریکا آسیبی جدی وارد آورده است. در کابل از این پس سفیر روسیه با طالبان مذاکره می‌کند.  

یک کارشناس امور نظامی نیز در مطلبی در فیگارو نوشته است که سقوط حکومت اشرف غنی، یک پیروزی تاکتیکی به سود اسلام آباد است. اما، این پیروزی در عین حال پاکستان را در معرض خطر گروه‌های جهادی قرار می‌دهد به ویژه این که طالبان افغانستان پیوندهای خود را با “جنبش طالبان پاکستان” حفظ کرده است. یعنی : ائتلافی از گروه های اسلامگرای مسلح که رؤیای شان سرنگون کردن حکومت پاکستان و ایجاد امارت اسلامی در این کشور است.

Share: