01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

سعیده شفیعی برای اجرای حکم راهی زندان شد

سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار حوزه‌ی اقتصاد پس از مراجعه به شعبه‌ی اول اجرای احکام زندان اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

امروز یک‌شنبه ٢٨ آبان‌ماه، سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار حوزه‌ی اقتصاد که پیشتر توسط شعبه‌ی ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به تحمل سه سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است، پس از مراجعه به شعبه‌ی اول اجرای احکام زندان اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

شایان ذکر است که سعیده شفیعی داستان نویس؛ روزنامه‌نگار حوزه‌ی اقتصادی و دانش‌آموخته‌ی رشتهی «اقتصاد کشاورزی» از دانشگاه علامه طباطبایی تهران، در مقطع کارشناسی و «اقتصاد انرژی و بازاریابی منابع هیدروکربوری» از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران در مقطع کارشناسی ارشد؛ در تاریخ دوم بهمن‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی وابسته به نهاد اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به بند ۲ الف در زندان اوین منتقل شد. او در تاریخ هجدهم بهمن‌ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی تا زمان پایان دادرسی موقتاً آزاد شده بود.

این روزنامه‌نگار اوایل شهریورماه ۱۴۰٢، توسط شعبه‌ی ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به سه سال و شش ماه حبس تعزیری و ٢ سال ممنوع‌الخروجی و ٢ سال ممنوعیت عضویت در گروه و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

این حکم در نهایت اواخر شهریورماه سال جاری، توسط شعبه‌ی ٣۶ دادگاه تجدیدنظر عیناً تکرار شد.

سعیده شفیعی عضو پیوسته‌ی انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از سال ۲۰۱۹ و همچنین عضو پیوسته‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از سال ۱۳۹۸ است. به علاوه، وی به مدت چهار سال (۱۳۹۳-۱۳۸۹) عضو «انجمن اقتصاد انرژی ایران» بود.

وی نویسنده‌ی گزارش‌های خبری و مقالات علمی متعدد و همچنین چندین کتاب منجمله دو کتاب داستان به نام‌های «دخترپیچ» و «ایستگاه گورخوان» است و سابقه‌ی همکاری با رسانه‌های داخلی بسیاری از جمله روزنامه‌ی شرق، دنیای اقتصاد، نسیم بیداری، ارمغان بیداری، فراز، ایران فردا، انصاف نیوز، اطلاعات سیاسی–اقتصادی، خبرگزاری ایلنا و روزنامه‌ی توسعه ایرانی را دارد.