“سفرها و مراسم محرم” از دلایل اوج‌گیری کرونا معرفی شدند

معاون آموزشی وزیر بهداشت سفرهای شهریور، تجمع‌ها و مراسم محرم را از علت‌های اصلی اوج‌گیری شیوع کرونا در ایران خواند. او نسبت به “سهمگین‌تر” بودن موج سوم کرونا که موارد ابتلا به آن همچنان بالای سه هزار نفر است هشدار داد.

به گزارش دویچه وله، رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون آموزشی وزیر بهداشت هشدار داد که اگر مردم “به سمت بی‌خیالی بروند” و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند “قطعا موج سنگینی” از گسترش بیماری کووید۱۹ را تجربه خواهیم کرد.

علی‌اکبر حق‌دوست امروز شنبه، پنجم مهرماه به خبرگزاری ایسنا گفت که رخ دادن چنین اتفاقی را بعید می‌داند، اما در حال حاضر اپیدمی کرونا تقریبا در تمام استان‌ها گسترش یافته است.

موج سوم شیوع کرونا از حدود دو هفته پیش دست‌کم در بخش بزرگی از ایران، و شدیدتر از دو موج قبلی، آغاز شده و ۲۹ استان را در وضعیت قرمز و هشدار قرار داده است.

در دو موج قبلی در هر یک از ماه‌های فروردین و خرداد، در روزهای انگشت‌شماری موارد ابتلای روزانه از مرز سه هزار نفر فراتر رفت، اما در هفت روز گذشته هر روز این اتفاق رخ داده که در هفت ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت منتهی به پنجم مهرماه سه هزار و ۲۰۴ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده و شمار مجموع مبتلایان به ۴۴۳ هزار و ۸۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری می‌گوید، در شبانه‌روز گذشته ۱۷۲ نفر در ارتباط با بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و تعداد قربانیان این بیماری در ایران به ۲۵ هزار و ۳۹۴ رسیده است.

موراد جدید ابتلا و مرگ در پیوند با کووید۱۹ به نسبت روز گذشته کاهش یافته است، اما با توجه به نوسان‌های روزهای اخیر هنوز نمی‌توان به طور قطعی از کاهشی شدن روند شیوع بیماری سخن گفت.

کارشناسان معتقدند که بازگشایی‌های هفته‌های گذشته و مسائلی مانند عزاداری‌ها و سفرها در ماه محرم، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، با گذشت سه تا چهار هفته تاثیر خود را در افزایش موارد ابتلا آشکار می‌کنند.

عزاداری و سفرهای ماه محرم

معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا این مسئله را تائید کرده و می‌گوید “مسافرت‌های شهریورماه، تجمعات و مراسم محرم” از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران هستند.

او افزود، اگر چه در اغلب موارد مراسم عزاداری محرم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شده، اما این احتمال منتفی نیست که در برخی مراسم به توصیه‌های بهداشتی کمتر توجه شده و همین مسئله باعث بروز “خطرات خاصی” شده باشد.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، روز گذشته هشدار داد که موج جدید کرونا در پایتخت آغاز شده و “به نظر می‌رسد شرایط خوبی در هفته یا هفته‌های بعدی در تهران نداشته باشیم”.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *