سفره خالی تر کارگران در شب عید ۱۴۰۰

سفره خالی کارگران در شب عید، موضوعی نیست که از دیدها پنهان مانده باشد. رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، هفته قبل از شروع سال جدید گفت: حداقل ۹۷هزار و ۳۰۰ عضو این اتحادیه، با معوقات مزدی و عیدی مواجه هستند. همچنین مسئول دیگری تاکید نمود که بیش از ۴۰۰ بنگاه اقتصادی در کشور، توان پرداخت معوقات مزدی و مطالبات عیدی کارگران و کارکنان خود را برای سال ۹۹ ندارند.

این گفته‌ها بخشی از اعترافات رئیس کانون شوراهای اسلامی کار تهران و دبیرکل خانه کارگر می‌باشد که فقط به وضعیت کارگران عضو اتحادیه اشاره دارند. چنین وضعیتی، شامل کارگرانی است که در بنگاه‌های اقتصادی عضو اتحادیه می‌باشند و ماه‌هاست که معوقات مزدی دارند.

تغییر فصول و فریادهای ثابت کارگران

در ماه‌های بهمن و اسفند هر سال، جدی‌ترین صدایی که از جامعه کارگری ایران شنیده می‌شود، آنست که معوقات مزدی خود را طالب هستند. اما امسال با گرانی‌های بسیاری که در همه زمینه‌ها بوجود آمده، آنچه بیش از حد دل آزار است، سفره خالی کارگران می‌باشد که از سال جدید آنچه را که فهم نمی‌کنند بوی عید و تغییر فصول سال است. زیرا در حاکمیت سیاه و ننگینی قرار گرفته‌اند که بخاطر سیاست‌های غلط اقتصادی و رویه ضد کارگری آن، به حقوق اولیه کارگران و محرومین جامعه بی‌تفاوت می‌باشند.

عدم توان خرید

در ما‌ه‌های پایانی سال، آنچه در شهرهای استان‌های کل کشور خود را بیش از همه خود را نشان‌داده است، صف‌های طویل برای خرید مرغ و روغن بوده است. اما کارگران و قشر محروم میهن، حتی از خرید این کالا نیز محروم مانده‌‌اند و توان خرید آنرا ندارند. گوشت، روغن، برنج، میوه، و اجناسی مشابه آن، دیر زمانی است که از سفره مردم محروم رخت بربسته است و فریاد کارگران زحمت‌کشی بلند است که می‌گویند در یک‌سال گذشته توان خرید یک کیلو گوشت برای خانه‌ خود را نداشته‌اند.

در حالی به استقبال سال نو رفته‌ایم که علاوه بر سفره خالی کارگران، نرخ کرایه‌خانه، نرخ ترددات میان شهری، نرخ آب و برق و گاز و سایر خدمات عمومی نیز شدیدا افزایش یافته است. پدیده بام‌خوابی و چادر نشینی در حاشیه شهرها، و زباله گردی، امروزه از پدیده‌های شومی است که به فور درسطح شهرها دیده می‌شود و هیچ مسئولی نیز پاسخگوی آن نمی‌باشد.

وضعیت وخیم معوقات مزدی کارگران در آستانه سال نو چنان بارز شده است که حتی صدای برخی از دست‌اندرکاران دولتی را نیز در آ‌ورده است. زیرا آنها از نزدیک وضعیت وخیم مالی کارگران شاغل را مشاهده می‌کنند و روزانه در معرض شکایات و اعتراضات آن‌ها هستند. در همین رابطه، رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران دو پیشنهاد را به عنوان مرحمی بر روی این زخم بزرگ ارائه داده است.

پیشنهادهایی که محقق نشده

اول اینکه دولت در ازای گرفتن وثیقه، به کارفرمایانی که توان پرداخت حقوق و معوقات کارگران و کارکنان‌شان را ندارند وام پرداخت کند. کارفرمایان در این ایام سال نو، سریعا پول را به حساب کارگران واریز کرده و بازپرداخت وام را به صورت قسطی متعهد شوند.

پیشنهاد دوم این عضو شورای عالی کار این بوده که به واحد‌های تولیدی کشور وام بلاعوض پرداخت گردد. دلیل این پیشنهاد چنین ذکر شده است که؛ در وضعیت اقتصادی کنونی، بسیاری از این واحد‌های تولیدی چنان متضرر شده و یا شکست خورده‌اند که حتی توانایی تأمین سرمایه در گردش خود را نیز ندارند. مضاف بر اینکه چنین واحد‌ها و بنگاه‌های تولیدی، در حجم بالایی به سیستم بانکی مقروض هستند. این واحد‌ها برای تامین مواد اولیه تولیدی خود، مبالغ کلانی را از سیستم بانکی کشور، جهت خرید مواد اولیه قرض گرفته‌اند و در شرایط کنونی نیز قادر به پرداخت اقساط آن نیز نمی‌باشند.

ناتوانی‌های دولت و شعارهایی که محقق نشده

علارغم همه شعارهای پوشالی داده شده شخص روحانی رئیس جمهور کشور مبنی بر رشد اقتصادی در سالی که گذشت. و ادعای اینکه تورم مهار شده است، و اینکه دولت توانسته است در مهار کرونا به موفقیت‌های بزرگی نائل شود، آنچه بر روی زمین و در واقعیت می‌توان مشاهده کرد، سفره خالی کارگران در شب عید و عرق شرم پدرانی است که جدای از نخریدن لباس نو برای کودکان‌شان، جدای از تهیه نکردن میوه و شیرینی و آجیل و پلو ماهی شب عید، حتی نتوانسته‌اند غذای معمولی روزانه‌شان را تامین نمایند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *