سفیر سودان در آمریکا: خصومت با اسرائیل بیهوده است؛ خطر اصلی ایران است

نورالدین ساتی، سفیر سودان در آمریکا در مصاحبه با نشریه نیوزویک موضع رسمی دولت سودان را در مورد عادی سازی روابط امارات و اسرائیل یادآور شده و گفته است: “هرچه که باعث برقرای صلح در منطقه شود مفید است زیرا ما باید با دیگران در صلح زندگی کنیم اما صلح باید فراگیر باشد.”

وی افزوده است که در شرایط کنونی “نمی توان گفت که مردم سودان خواستار عادی سازی روابط با اسرائیل هستند یا نه زیرا این موضوعی بحث برانگیز است و مردم ما باید فرصت لازم برای بررسی آن را داشته باشند.”

اگرچه ایالات متحده خواستار آن بوده که دولت سودان روابط سیاسی خود را با اسرائیل برقرار کند اما نخست وزیر دولت انتقالی آن کشور در ملاقاتی که اخیرا با وزیر خارجه آمریکا در خارطوم داشت گفت که “دولت موقت در موقعیتی نیست که در مورد موضوعاتی مانند عادی سازی روابط با اسرائیل تصمیم گیری کند.” او چنین تصمیمی را به پایان دوره انتقالی و استقرار دولت منتخب مردم موکول کرد.

سفیر سودان در آمریکا گفته است که ادامه خصومت با اسرائیل نتیجه ای ندارد و در مورد سیاست منطقه ای حکومت ایران هشدار داده است.

ساتی گفته است: “تردیدی نیست که سیاست توسعه طلبانه ایران بیشترین تهدید را متوجه صلح و ثبات منطقه می کند.” 

وی افزوده است:”وقتی به وضعیت عراق، لبنان و یمن نگاه می کنیم شاهد دخالت تهران هستیم که تهدیدی جدی است اما ممکن است تنها خطر موجود نباشد.”

از زمان سقوط دولت عمرالبشیر، رئیس جمهوری اسلامگرای سودان در آوریل سال گذشته و در نتیجه اعتراضات مردم، دولت موقت سودان موضعی معتدل نسبت به غرب اتخاذ کرده و برای بهبود روابط با آمریکا و جلب سرمایه گذاری خارجی کوشیده است.

ماه فوریه گذشته عبدالفتاح البرحان، رئیس شورای حاکمیت سودان، در اوگاندا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ملاقات کرد و دفتر نتانیاهو گفت که عادی سازی روابط دوجانبه بررسی شده است.

در زمان عمرالبشیر، ایالات متحده سودان را به اتهام نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم هدف تحریم هایی قرار داده بود و دولت موقت سودان خواستار لغو تمامی این تحریم هاست.

در حکومت عمر البشیر، خصومت با اسرائیل یکی از اهداف مهم حکومت اعلام شده و تظاهرات ضداسرائیلی در آن کشور رواج داشت. در مواردی اسرائیل گفته بود که تسلیحات ارسالی حکومت ایران برای گروه حماس در غزه از طریق سودان ارسال می شود.

Share: