در پی انتشار تازه‌ترین گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد وضعیت مسلمانان اویغور در استان سین‌کیانگ، چن شو، سفیر چین در سازمان ملل متحد روز جمعه نهم سپتامبر/۱۸ شهریور‌ماه، گزارش اخیر را نقطه پایان در زمینه همکاری میان دولت پکن و این نهاد توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چن شو، سفیر چین در سازمان ملل متحد روز جمعه نهم سپتامبر/۱۸ شهریور‌ماه، گزارش اخیر دفتر حقوق بشر سازمان ملل درباره مسلمانان اویغور سین‌کیانگ را نقطه پایان در زمینه همکاری میان دولت پکن و این نهاد خواند.

سفیر چین که در جمع خبرنگاران در ژنو سخن می‌گفت، ضمن انتقاد شدید از گزارش اخیر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرد که دولت چین در مورد وضعیت حقوق بشری استان سین‌کیانگ با این نهاد بین‌المللی همکاری نخواهد کرد.  

وی گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد مسلمانان اویغور در استان سین‌کیانگ که در تاریخ ۳۱ اوت سال جاری (۲۰۲۲) منتشر شد را همچنین «غیرقانونی و ناموثق» توصیف کرد.

این گزارش ۴۸ صفحه‌ای به موارد جدی از نقض حقوق بشر علیه اویغورها و اقلیت‌های مسلمان در سین‌کیانگ چین اشاره دارد و می‌گوید که ممکن است چین در این منطقه مرتکب «جنایات علیه بشریت» شده باشد.

پیش از انتشار گزارش هفته گذشته سازمان ملل متحد نیز برخی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده آمریکا و فرانسه اقدامات دولت چین در سین‌کیانگ را «نسل‌کشی» توصیف کرده و خواستار پایان آن شده بودند.

سفیر چین در سازمان ملل متحد موارد یاد شده در گزارش سازمان ملل و اظهارات کشورهای غربی را رد می‌کند، اما  انتظار می‌رود وضعیت مسلمان اویغور و همچنین گزارش اخیر این نهاد در جلسه هفته آینده شورای حقوق بشر مورد بحث قرار گیرد.

rfi