سلامت ، ضربه‌ای دیگر بر اقشار آسیب‌پذیر جامعه پس از گرانی بنزین

سازمان بیمه سلامت تمدید دفترچه بیمه حدود ۱۲ هزار نفر از شهروندان تحت پوشش بیمه‌های درمانی سلامت را مشروط به پرداخت ۵۰ تا ۱۰۰ درصد سرانه درمان کرد.

به نظر می‌رسد اجرای طرح حذف سرانه درمان هفت دهک میانی و کم‌درآمد جامعه در راستای همین گفته‌های مدیر عامل سازمان بیمه سلامت باشد.

بهای این اقدام سازمان بیمه سلامت را گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه می‌پذیرند. در همین راستاست که دستگاه‌های دولتی از پرداخت یارانه به افراد تحت پوشش بیمه‌های درمانی خودداری می‌کنند.

این اقدام باعث شده است تا خانوارهای کشور از شروع سال جاری تورم بالایی را تجربه کنند.

روحانی از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ طرح تحول سلامت را به عنوان اصلاحات در نظام سلامت در دستور کار خود قرار داد و آن را برگ برنده خود می‌دانست. حال ۵ سال پس از آن تاریخ، دولت روحانی نه تنها سرانه درمان بخشی از دارندگان دفترچه بیمه‌‌‌های سلامت را حذف می‌کند،‌ بلکه تصمیم گرفته است که پرداخت حمایت معیشتی به بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را هم متوقف سازد.

حذف سرانه درمان هفت دهک میانی و کم‌درآمد از سوی سازمان بیمه سلامت را با ناتوانی دولت در پرداخت سرانه درمان ۱۱ میلیون نفر به دلیل کاهش درآمدهای دولت توجیه کرده‌اند.

در این میان اما زیان بزرگ متوجه اقشار فرودست جامعه است؛ یعنی همان کسانی که به سبب سیاست‌های اقتصادی غلط و مدیریت ناکارآمد و دزدی و چپاول در این حاکمیت به زیر خط فقر رانده شده‌اند.

پروژه حذف سرانه درمان اقشار کم‌درآمد جامعه در ادامه گران کردن بنزین، بطلان چند‌باره شعار عوامفریبانه عدالت خواهی دولت روحانی است. این دولت همانند دولت‌های پیشین، از آنجایی که تظاهر و جلوه‌گاه سیاسی نظام ولایت‌ فقیه که خود را پناه‌گاه مستضعفان معرفی می‌کند، می‌باشد، شکست این طرح، شکست دگرباره آزمون کل این نظام و برملا شدن دروغ بزرگ مستضعف‌پناهی آنهاست.

اقشار ضعیف جامعه با توجه به تورمی که فراتر از ۴۰ درصد ارزیابی شده است، از عهده پرداخت هزینه‌های درمانی بر نمی‌آیند؛ بنابراین طبیعی است که چنین شرایطی را برنتابند و دولت روحانی باید منتظر اعتراضات برخاسته از این عملکردهای ضد مردمی خود، باشد.

Share: