سلمان رشدی، خالق رمان «آیات شیطانی»پیش از آغاز سخنرانی خود در شهری در غرب ایالت نیویورک با چاقو از ناحیه شکم و گردن مورد حمله قرار گرفت.

سخنگوی سلمان رشدی گفته است هنوز وضعیت این نویسنده پس از جراحی معلوم نیست و ممکن است او یک چشم خود را از دست بدهد.

پلیس ایالت نیویورک  اعلام کرد، عامل حمله به سلمان رشدی فردی به نام هادی مطر، ۲۴ ساله، اهل فیرویو، در ایالت نیوجرسی است. به گفته یوجین استانیشفسکی، از مقامت پلیس ایالت نیویورک، هادی مطر متهم است که با چاقو به شکم و گردن سلمان رشدی ضربه زده است.

این مقام پلیس نیویورک گفت که هادی مطر با مجوز و بلیت وارد محوطه سخنرانی سلمان رشدی در موسسه‌ای در شاوتاکوا شده است. یک کوله پشتی متعلق به فرد مظنون در این محل کشف شد.

یوجین استانیشفسکی می‌گوید، پلیس نیویورک در حال همکاری با پلیس فدرال، اف‌بی‌ای، در این زمینه است و حکم بازرسی برای تفتیش چند محل را اخذ کرده است. این مقام پلیس نیویورک تصریح کرده است، شواهد نشان می‌دهد که علی مطر همدستی نداشته است.

مقامات می‌گویند ورود به این برنامه برای عموم آزاد بوده و همگان می‌توانسته‌اند با خرید بلیت در این مراسم شرکت کنند.

در همین زمینه، روزنامه نیویورک پست به نقل از منابع مطلع نوشت که مظنون این حمله از طرفداران جمهوری اسلامی‌ و سپاه پاسداران است. با این حال، هنوز مقامات پلیس در خصوص هویت علی مطر و تبار او اطلاعات بیشتری ارائه نکرده‌اند.

فرماندار نیویورک نیز پیشتر اعلام کرده بود که سلمان رشدی پس از انتقال به بیمارستان «بلافاصله تحت جراحی قرار گرفته است». اندور وایلی، سخنگوی سلمان رشدی، پس از جراحی این نویسنده گفت که خبرها «خوب نیست.»اندور وایلی اضافه کرد: «سلمان احتمالاً یک چشم خود را از دست خواهد داد. عصب بازویش قطع شده و کبدش ضربه خورده و آسیب دیده است.»

 سلمان رشدی پس از جراحی قادر به صحبت کردن نیست و از طریق دستگاه تنفس مصنوعی نفس می کشد.

سلمان رشدی از سال ۱۹۸۹ پس از صدور فتوای حکم قتلش توسط آیت اله خمینی به صورت مخفیانه زندگی می کند.

بنیاد پانزده خرداد ایران سه میلیون و سیصدهزار دلار برای قتل سلمان رشدی جایزه تعیین کرده بود.