کارگران معدن ققنوس خواف ۳ ماه پس از تعطیلی معدن خواستار بازگشایی آن و بازگشت به سرکارهای خود شدند. در این معدن نزدیک به ۱۰۰۰ کارگر قراردادی و پیمانکاری مشغول به کار بودند. شرکت بهره‌بردار از ۱۵ سال پیش در این شرکت مشغول بکار بود. اما با پایان قرارداد، دولت درخواست تمدید قرارداد را رد کرد. به این صورت کارگران این شرکت بیکار شده‌اند.

یکی از کارگران معدن ققنوس خواف که بیکار شده است می‌گوید:

«کارگران بیکار شده این معدنی در تشریح مشکلات خود گفتند: «شرکت بهره‌بردار از ۱۵ سال پیش پروانه بهره‌برداری معادن پلاسری ققنوس یک تا سه در معادن سنگ آهن سنگان خواف را برعهده داشت. امسال پروانه بهره‌برداری آن به پایان رسید و درخواست تمدید پروانه آنها از سوی مدیران دولتی رد شد. در نتیجه ما کارگران بلاتکلیف شده‌ایم.»

بیکار شدن کارگران معدن ققنوس خواف بدلیل اختلاف شرکت بهره‌بردار و وزارت صمت

علت اصلی بیکار شدن کارگران اختلاف بین شرکت بهره‌بردار و وزارت صمت است. البته بهای این اختلاف را کارگران این معدن با بیکاری و مشکلات معیشتی می‌دهند.

یکی از کارگران معدن ققنوس خواف در رابطه با آخرین وضعیت کارگران می‌گوید:

«از قرار معلوم بر اساس اظهارات برخی مسئولان شهرستانی قرار است ۲۰۰ نفر از کارگران این واحد معدنی به یکی از معادن زیرمجموعه شرکت ایمیدرو انتقال داده شده و مشغول کار شوند و درباره مابقی کارگران و پیمانکاران نیز تصمیم‌گیری شود.»

تولیدات این معدن سالانه یک میلیون تن سنگ آهن با عیار بالا و کنستانتره بوده است. این معدن ۳۰ درصد مواد اولیه ذوب آهن اصفهان را تامین می‌کرد.

وضعیت نابسامان معادن کشور در سال ۱۴۰۰، بر نگرانی کارگران و هراس ‌آنها از بیکاری می‌افزاید. وضعیت نابسامان معیشتی در سال جاری، اصلی‌ترین مشکل همه اقشار مردم بخصوص کارگران است که با تورم روز‌افزون، هر روز سفره‌شان کوچک‌تر شده است.