جورج سوروس، سرمایه‌گذار و مولتی میلیاردر آمریکایی روز سه‌شنبه در «همايش جهانی اقتصاد» (WEF) در داووس گفت که تنها یک پیروزی سریع بر روسیه می‌تواند «حفظ جامعه باز و اساس تمدن» را تضمین کند.

جورج سوروس، سرمایه‌گذار و مولتی میلیاردر آمریکایی، در همايش جهانی اقتصاد (WEF) در داووس، «پیروزی سریع بر روسیه» را پیش‌شرط «نجات جامعه باز و اساس تمدن» اعلام کرد. سوروس گفت: «اگر پیروزی سریع اوکرائین در برابر روسیه حاصل نشود، مجموعۀ غرب قادر نخواهد بود برای نجات تمدن به موقع با تغییرات آب و هوایی مبارزه کند.» او هم‌چنین روسیه و چین را بزرگ‌ترین تهدید برای مفهوم جامعه باز خود معرفی کرد.

شمارش معکوس آغاز شد: جنگ در اوکرائین جهان را به سوی واقعیت جدیدی سوق می‌دهد
سوروس در «همايش جهانی اقتصاد» گفت: «اعزام نیروهای روسی به اوکرائین “می‌تواند آغاز جنگ جهانی سوم باشد و تمدن ما ممکن است از آن جان سالم به در نبرد.» و حتی اگر جنگ در همین جا متوقف شود، وضعیت «دیگر هرگز مثل سابق نخواهد بود.»

به نظر سوروس، «تهاجم» در بحبوحه مبارزه میان «دو نظام حکومتی کاملاً متضاد: جامعه باز و جامعه بسته» رخ داد، که اولی از سوی غرب و دومی از جانب روسیه و چین تجسم می‌يابد. سوروس ۹۱ ساله هم‌چنین «روزهای هیجان‌انگیز» فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را به یاد آورد، زمانی که ثروت سوروس به حدی افزایش یافت که در سال ۱۹۸۷ می‌توانست سالانه ۳۰۰ میلیون دلار خرج کند و بنيادهای او در اروپای شرقی بیش از آن‌چه او انتظار داشت، موفق بودند. با این حال، پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، ورق برگشت. اکنون «رژیم‌های سرکوبگر» در حال پيشروی هستند و «جوامع باز محاصره می‌شوند.» چین و روسیه مظهر «بزرگ‌ترین تهدید»ها بودند.

تغییر اقلیمی می‌تواند برگشت‌ناپذیر شود
با این حال، سوروس نسبت به ادامه درگیری اوکرائین نيز با خوش‌بینی می‌نگرد. میلیاردر گفت که نیروهای روسی انتظار داشتند که به عنوان نيروی آزادی‌بخش مورد استقبال قرار گیرند و طی چند روز یا چند هفته پیروز شوند. ولی، اوکرائین توانست با کمک ایالات متحده آمریکا و ناتو آن‌ها را «شکست دهد.» به گفتۀ سوروس، در اين ميان، رهبر چین «شی جین‌پینگ»، به مشروعیت خود به خاطر سیاست‌های سخت‌گیرانه‌اش در مورد ویروس کرونا در شانگهای و ديگر نقاط، آسیب رسانده است.

اما چیزی که او را واقعاً نگران می‌کند این است که درگیری در اوکرائین با برنامه‌های زیست‌محیطی در تعارض است و این بدان معناست که تغییرات آب و هوایی می‌تواند برگشت‌ناپذیر شود. سوروس گفت: «این می‌تواند پایان تمدن ما باشد.» وی در ادامه افزود: که «ما باید تمام امکانات خود را برای پایان دادن هرجه سريع‌تر جنگ بسیج کنیم.»

بهترین و شاید تنها راه برای حفظ تمدن ما شکست دادن پوتین در اسرع وقت است.

برخلاف سوروس، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا روز دوشنبه از «همايش جهانی اقتصاد» خواست تا در دو ماه آینده، قبل از این‌که روسیه به «اتحاد دايمی با چین» رانده شود که اروپا را بی‌ثبات می‌کند، صلح را در اوکرائین میانجی‌گری کند. کیسینجر ۹۸ ساله با هشدار به کسانی که به دنبال «شکست» مسکو هستند، گفت: «روسیه از ۴۰۰ سال پيش بخشی 

جدایی‌ناپذیر از اروپا بوده است.»

تارنگاشت عدالت

یکشنبه، ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

برگرفته از:

لينکه تسايتونگ

منتشر شده در تاریخ:

۲۷ مه ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.