سومین روز اعتصاب کارگران تهران جنوب در پروژه مجیدیه ماهشهر

روز دوشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۹، سومین روز اعتصاب کارگران تهران جنوب در پروژه مجیدیه ماهشهر ادامه یافت.

به دنبال اخراج تعداد زیادی از کارگران شرکت «تهران جنوب» در پروژه مجیدیه ماهشهر توسط کارفرما، کارگران این شرکت برای سومین روز پیاپی دست به اعتصاب گسترده زدند.

این کارگران معترض از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه ۹۹، در اعتراض به اخراج گروهی از همکارانشان توسط کارفرما، دست از کار کشیده و در برابر شرکت تجمع اعتراضی گسترده‌ای را تشکیل دادند.

بنا به گزارش منابع کارگری در پروژه مجیدیه ماهشهر، دلیل اعتصاب کارگران تهران جنوب، اخراج ۲۵ کارگر بومی شرکت تهران جنوب توسط کارفرما است که  منجر به اعتصاب سراسری کارگران در این شرکت شده‌است.

اخراج کارگران بومی در حالی صورت گرفته است که کارگران زیادی از سایر نقاط کشور در این شرکت مشغول به کار هستند، اما با تصمیم عجیب مدیران این مجموعه، فقط نیروهای بومی اخراج شده‌اند.

لازم به یادآوری است در شهریور ماه ۹۹ نیز، کارگران شرکت تهران جنوب به دلیل دریافت نکردن حقوق خود دست به اعتصاب زده بودند.

شرکت تهران جنوب که واحد پمپاژ پالایشگاه بیدبلند است، در اسکله مجیدیه بندرماهشهر قرار دارد و در حال حاضر، به دلیل اعتصاب کارگران، به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

بنا به گفته کارگران، مدیران مجموعه پروژه بندر مجیدیه ماهشهر، در یک اقدام ضد کارگری، ۲۵ نفر از کارگران این شرکت را اخراج کردند که موجب اعتراض و اعتصاب سایر کارگران شد.

در تجمع اعتراضی کارگران شرکت تهران جنوب، یکی از کارگران گفت: «اخراج این کارگران فقط شامل کارگران بومی شاغل در این شرکت بوده است و این اقدام  ضدیت آشکار مدیران با مردم بومی این منطقه را نشان می‌دهد.»

کارگران بومی اخراج شده، در بدترین شرایط آب‌وهوایی و گرمای طاقت‌فرسای این منطقه گرمسیری، با حقوق‌های بسیار پایین مشغول به کار بوده‌اند که اکنون از این حقوق ناچیز نیز محروم شده‌اند.

شایان ذکر است که بی‌توجهی مدیران و مسئولین این شرکت، به وضعیت جوی و مجبور کردن کارگران به کار در هوای گرم، تاکنون فوت و گرمازدگی تعداد زیادی از کارگران را به دنبال داشته است.

در تابستان گذشته، روز سه‌شنبه ۷ مرداد ماه ۹۹، یک کارگر شرکت تهران جنوب، تاسیسات مخازن و ذخیره‌سازی بندرماهشهر، به نام ابراهیم عرب‌زاده، به دلیل کار در گرمای طاقت‌فرسا، بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داد.

کارگران شرکت تهران جنوب واقع در جاده بندر مجیدیه شهرستان ماهشهر، همه روزه از ساعت ۶ و نیم صبح تا ۶ و نیم عصر، در گرمای بی‌سابقه و زیر آفتاب سوزان، در محل کار خود حاضر می‌شوند؛ این کارگران، روزهای جمعه نیز، تا ساعت ۱۲ ظهر، در محل کار خود مشغول به کار هستند.

واکنش فرماندار ماهشهر به اخراج کارگران جنوب تهران

فریدون بندری، فرماندار بندر ماهشهر اظهار داشت: «صبح امروز (دوشنبه) کارگران شرکت تهران جنوب در اعتراض به اخراج ۲۵ نفر از کارگران این شرکت دست به تجمع زدند.»

بنا به گفته فرماندار ماهشهر، پس از اخراج کارگران روز شنبه ۲۵ بهمن ماه، جلسه‌ای با نمایندگان کارگران در محل فرمانداری برگزار شده است و قرار شد امروز (دوشنبه) کمیسیون کارگری با حضور نمایندگان کارگران و مدیران شرکت جنوب تهران، برای حل مشکلات کارگران این جلسه ادامه پیدا کند.

وی در خاتمه به علت اخراج کارگران اشاره کرده و گفت: «ظاهرا پروژه این شرکت تمام شده است و می‌خواهد کار تعدیل نیرو را انجام دهد، اما قانون برای این موضوع مواردی را در نظر گرفته است و شرکت نیز بایستی براساس قانون اقدامات لازم را انجام دهد تا حق و حقوق کارگران ضایع نشود.»

البته اظهارات سرپرست فرمانداری ماهشهر در حالی است که تنها کارگران بومی این شرکت اخراج شده‌اند و دلیل اصلی اعتصاب کارگران نیز به همین موضوع برمی‌گردد، در صورتی که بسیاری از کارگرانی که از دیگر مناطق کشور در این مجموع فعالیت می‌کردند، همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *