سومین روز اعتصاب کارگران راه آهن نورآباد و مشک آباد اراک

روز دوشنبه ۶ بهمن ماه ۹۹، سومین روز اعتصاب کارگران راه آهن نورآباد و مشک آباد اراک، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه برگزار شد.

کارگران راه‌آهن نورآباد و مشک‌آباد اراک، نسبت به عملکرد شرکت پیمانکاری جوش‌گستر، از جمله عدم پرداخت چندین ماه حقوق و حق بیمه معترض هستند.

به گزارش منابع کارگری در راه‌آهن اراک، کارگران مدتها است که علاوه بر حقوق و حق بیمه، لباس و پوتین نیز دریافت نکرده‌اند. به گفته کارگران، در سومین روز پیاپی اعتصاب، هیچ مسئولی تاکنون برای پاسخگویی و حتی علت اعتصاب کارگران مراجعه نکرده است.

کارگران اعتصابی گفته‌اند: «سه ماه حقوق نگرفتیم، امروز (دوشنبه) هم  تهدید به اخراج شدیم آخر کارگر با ۱۵ سال سابقه باید اخراج بشود؟ مدیران سابق راه‌آهن اراک با هماهنگی بین هم، حق کارگر رو خوردند و یک آب هم روش وگرنه در یک سال، ناحیه اراک چرا باید دو تا مدیر عوض کند، ما کلا ۱۸۰ نفر نیرو هستیم، امروز تهدید کردند با صد نفر شب عید کار می‌کنیم؛ از کارگر کار می‌کشند، تهدید هم می‌کنند، حق او را هم نمی‌دهند.»

کارگران اعتصابی افزودند: «از روز شنبه (۴ بهمن ماه) جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن اراک، در انتقاد به عملکرد بخش خصوصی و مشخص شدن وضعیت مطالبات عقب‌افتاده خود، دست به اعتصاب زده‌اند؛ این اعتصاب تا روز دوشنبه (۶ بهمن ماه) ادامه داشت.»

به گفته کارگران، دلیل برپایی این اعتصاب چند روزه، بی‌تفاوتی کارفرما و مسئولان راه‌آهن در قبال درخواست کارگران، برای حذف بخش خصوصی و پرداخت مطالبات مزدی کارگران است.

این کارگران که به رویه پرداخت حقوق خود نیز معترض هستند، در توضیح وضعیت پرداخت حقوق خود گفتند: «حدود ۱۸۰ نفر هستیم که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکار با سوابق ۱۰ تا ۱۵ ساله، در نواحی ریلی نورآباد شازند و مشک‌آباد مشغول کار هستیم.»

آنها افزودند: «طی سال های گذشته هر ماه حقوق‌مان با تاخیر دو تا سه ماهه پرداخت شده و در حال حاضر نیز سه ماه مطالبات مزدی‌ کارگران به تاخیر افتاده است؛ پرداخت برخی مزایای قانونی و عرفی مانند بن ماه رمضان و لباس و کفش کار نیز در این مدت با مشکل روبرو بوده است.»

کارگران ابنیه فنی اراک، با اشاره به این که هر زمان مطالباتمان را پیگیری می‌کنیم تهدید به اخراج می‌شویم، گفته‌اند: «در تجمع امروز (دوشنبه) کارگران ابنیه فنی اراک، بار دیگر از سوی کارفرما تهدید به اخراج شدند؛ از قرار معلوم کارفرما قصد دارد برای جبران هزینه‌های مالی شرکت، با تعدادی از کارگران ابنیه فنی در آستانه سال جدید تسویه حساب کند.»

این گروه از کارگران، در ادامه تاکید کردند: «ما کارگران ابنیه فنی اراک، خواستار آن هستیم که با حذف پیمانکار، تحت قرارداد مستقیم و نظارت دولت کار کنیم تا امنیت شغلی و مزدی ما تضمین داشته باشد.»

Share: