سپاه پاسداران دو موشک به سوی هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است

نیویورک تایمز واقعی بودن ویدیوی جدیدی درباره حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی را تایید کرده است. در این ویدیو مشاهده می‌شود که سپاه دو موشک با فاصله زمانی ۳۰ ثانیه به سوی این هواپیما شلیک کرده است.

انتشار یک ویدیوی جدید از حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی بار دیگر تردیدهایی درباره صحت اطلاعات منتشر شده از سوی مسئولان جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است. واقعی بودن این ویدیو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده از سوی روزنامه نیویورک تایمز تایید شده است.

خبرگزاری فرانسه (AFP) روز ۲۵ دی (۱۵ ژانویه) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر انتشار این ویدیوی جدید را پوشش داده است.

در این ویدیو شلیک دو موشک از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین مشاهده می‌شود. همه ۱۷۶ مسافر و خدمه این هواپیمای اوکراینی در اثر این حمله موشکی جان خود را از دست‌ داده‌اند.

این ویدیو نشان می‌دهد که پدافند هوایی سپاه پاسداران برخلاف اظهارات مسئولان جمهوری اسلامی دو موشک به فاصله زمانی ۳۰ ثانیه به سوی هواپیمای یادشده شلیک کرده است.

این ویدیو همچنین علت از کار افتادن سامانه ارسال سیگنال این هواپیما را توضیح می‌دهد. بر اساس خبر خبرگزاری یاد شده ترانسپاندر این هواپیما در اثر اصابت موشک نخست از کار افتاده است.

گفته می‌شود این هواپیما در اثر اصابت موشک نخست دستخوش آتش می‌شود، ولی سقوط نمی‌کند. خلبان پس از قطع ترانسپاندر تلاش می‌کند به فرودگاه بازگردد. نیویورک تایمز در ادامه نوشته است که هواپیما پس از آن مورد اصابت موشک دوم واقع می‌شود و دقایقی پس از آن منفجر می‌گردد.

تناقض‌گویی مسئولان ایران

جمهوری اسلامی ایران خبر حمله موشکی پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای یادشده را برای چند روز کتمان می‌کند. پس از آن، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، امیرعلی حاجی‌زاده به اصابت موشک به این هواپیما اقرار می‌کند و علت آن را “خطای سهوی” اعلام می‌کند.

مقامات جمهوری اسلامی پس از آن از شلیک یک موشک به سوی این هواپیما خبر داده‌اند. این در حالی است که ویدیوی منتشر شده حکایت از شلیک دو موشک از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران دارد.

خبرگزاری “تسنیم” روز سه‌شنبه ۲۴ دی حتی خبر از دستگیری فردی می‌دهد که از ماجرای اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی فیلم‌برداری کرده است.

در گزارش این خبرگزاری از جمله چنین آمده است: «در پی انتشار تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری تهران ــ کی‌یف در فضای مجازی، قرارگاه ثار‌الله تهران جهت بررسی و مشخص شدن علل و عوامل دخیل در این حادثه اقدام به شناسایی و در اختیار گرفتن فرد منتشرکننده فیلم مذکور نموده که نتایج بررسی‌های صورت‌گرفته متعاقباً در اختیار ملت شریف ایران قرار می‌گیرد.»

باید یادآور شد که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در هیجدهمین نشست خبری خود که روز ۲۴ دی برگزار شده بود، ادعا کرده بود که عده‌ای در ارتباط با حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی دستگیر شده‌اند. هنوز روشن نیست که به استثنای فیلم‌بردار صحنه اصابت موشک چند نفر و در چه مقام و موقعیتی دستگیر شده‌اند.

D WELE

Share: