سپیده قلیان با اتهامات تازه به دادسرای بوشهر احضار شد

pastedGraphic.png

سپیدۀ قلیان، فعال مدنی که چندی پیش در یک سلسله توئیت با هشتگ # حقیقت _زندان، از رفتار مسئولان زندان زنان در بوشهر پرده برداشته بود، با اتهامات تازۀ «نشر اکاذیب رایانه‌ای» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دادسرای بوشهر احضار شد. او که پیش از این به پنج سال حبس قطعی محکوم شده و دورۀ مجازات خود را در زندان بوشهر می‌گذراند، از ۲۸ مردادماه گذشته در مرخصی بسر می‌برد.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعلام کرد که سپیده قلیان، فعال مدنی، «طی ابلاغیه‌ ای الکترونیکی به شعبه ۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر فراخوانده شد.» بر اساس همین گزارش «از خانم قلیان خواسته شده […] ظرف مدت ۵ روز از زمان درج ابلاغیه در سامانه ثنا برای دفاع از اتهامات انتسابی در این شعبه حاضر شود». سپیده قلیان برگ احضار به دادسرا را در حساب توئیتر خود منتشر کرد:

برگ ابلاغ اتهامات و احضار به دادسرا

خجالت می‌کشم تو روزی که شاهد شکنجه‌ی نوید افکاری رو کشتن، خبر از شکایت اداره‌ی سازمان‌های بوشهر بدم.اما چاره‌ای نیست. «نجات‌دهنده در گور خفته است» و صدا به صدا نمی‌رسه.این ابلاغیه ۲ روز پیش به دستم رسید و جمهوری اسلامی یه بار دیگه ثابت کرد که جواب دادخواهی و حقیقت،سرکوب و انتقامه 

براساس این ابلاغیه که در تاریخ ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۰ صادر شده، سپیده قلیان به «نشر اکاذیب رایانه‌ای و فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم گردیده است. او خود در حساب توئیتر خود نوشت «زندان بوشهر ۱۰ روز پیش تماس گرفت که من باید برگردم زندان بوشهر. وقتی اقدام به برگشتن به زندان بوشهر کردم به من گفتن که باید برم تهران و اجرای احکام تهران تصمیم می‌گیره به چه زندانی منتقل می‌شم. دارن بین زنداناشون می‌گردن ببینن بدتر از بوشهرکجا هست لابد.»

سپیده قلیان که در ۲۷ آبان ‌ماه ۹۷ به همراه تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت ‌تپه، چند فعال کارگری و شماری از کارکنان و مدیران این شرکت جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌ شدگان در پلیس امنیت شوش حاضر شده بود، در محل پلیس بازداشت شد و در ۲٧ آذرماه با قرار وثیقه آزاد گردید. او اندکی بعد هنگامی که اعلام کرد

در مدت بازداشت از سوی نیروهای وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای امنیتی شکنجه شده است مجدداً بازداشت شد و در ۴ آبان ‌ماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد گردید. او در تاریخ ۲۳ آذر ۹۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.

سپیدۀ قلیان در اول تیرماه ۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین فرستاده شد و سپس در ۲۰ اسفندماه سال گذشته از بند زنان زندان اوین به زندان بوشهر تبعید شد. 

او در یک رشته توئیت به وضعیت زندان زنان بوشهر و تعرضات مقامات به زندانیان پرداخت و از اجبار آنان به ارائه خدمات جنسی زیر پوشش «صیغه»، لخت کردن زندانیان و معاینۀ عضو جنسی آنان در برابر دیگر زندانی‌ها و کلیۀ کارکنان، محروم کردن از حق ملاقات، ضرب و شتم و … پرده برداشت. این افشاگری‌ها اینک موجب تدارک اتهامات تازۀ «نشر اکاذیب رایانه‌ای» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در بارۀ او شده است.

زندان بوشهر: جایی نزدیک آخر دنیا

اینجا جایی است نزدیک آخر دنیا:
بند نسوان زندان مرکزی بوشهر. سال گذشته و هنگامی که به این زندان تبعید شدم، می‌دانستم که با جهنمی فراموش‌شده مواجه خواهم شد،اما سبعیت جاری در این زندان حتی در خیالاتم هم نمی‌گنجید. زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین/

بگزارش هرانا « خانم قلیان در تاریخ  ۲۹ تیرماه امسال، توسط زندانیان متهم به جرائم خشن در مقابل مسئولان زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. گفته می‌شود که این امر با تحریک زندانیان از سوی رئیس بند زنان این زندان، صورت گرفته است».

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *