مروج خشونت و مرگ در شبکه های اجتماعی – نیک کلگ که این روزها به عنوان رئیس امور جهانی شرکت متا با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند، پیش از این رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا بود و در دوران فعالیت سیاسی‌اش، یکبار به مقام معاونت نخست‌وزیر هم رسید
در حالی که تغییر سیاست شرکت متا مبنی بر ترویج خشونت و مرگ، در اروپا با بی توجهی و چشم بستن دولت ها مواجه شده است، یکی از مقام‌های شرکت متا، تغییر قوانین فیس‌بوک در ارتباط با ترویج خشونت را تایید کرد و گفت این ترویج خشونت تنها شامل اوکراین می‌شود.
به گزارش بی بی سی نیک کلگ که این روزها به عنوان رئیس امور جهانی شرکت متا با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند، پیش از این رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا بود و در دوران فعالیت سیاسی‌اش، یکبار به مقام معاونت نخست‌وزیر هم رسید
نیک کلگ، رئیس امور جهانی شرکت متا که مالک فیس‌بوک است، گفت که تغییرات اخیر «بر روی حق افراد برای بیان عقایدشان به عنوان یک اقدام دفاعی و در واکنش به تجاوز به کشورشان» متمرکز است.
شرکت متا روز جمعه اعلام کرد که کاربران می‌توانند بر خلاف قوانین فیس‌بوک و اینستاگرام، برای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و سربازان روسی، آرزوی مرگ بکنند.
کلگ گفت که فیس‌بوک هیچ مشکلی با مردم روسیه ندارد و تغییری در قوانین این شبکه اجتماعی درباره انتشار محتوای نفرت‌پراکن، رخ نداده است.
وی همچنین تاکید کرد که این تغییرات موقتی هستند.
ترویج خشونت بر روی این شبکه‌های اجتماعی ممنوع است و خواستار مرگ شدن برای دیگران، از جمله رایج‌ترین موارد ترویج خشونت در شبکه‌های اجتماعی است.
رویترز که روز گذشته این «تغییر سیاست» را فاش کرده بود، با استناد به ای میل های رد و بدل شده بین مدیران فیس بوک نوشته بود: طبق یکی از این ایمیل ها ، تغییرات سیاست موقت در مورد درخواست خشونت برای سربازان روسی در ارمنستان، آذربایجان، استونی، گرجستان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین اعمال می‌شود.
هشدار کرملین در باره تحریک به خشونت علیه روسیه در شبکه های اجتماعی
کرملین روز جمعه هشدار داد که در صورت انتشار پیام های درخواست خشونت علیه روسیه در شبکه های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام، از ادامه فعالیت این شبکه ها جلوگیری خواهد شد. دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین افزود: اطلاعاتی دریافت کرده ایم که واقعا نیازمند تائید و بررسی بسیار بسیار دقیق است. من نمی خواهم خبر رویترز را در این باره باور کنم، سازمان های دولتی روسیه در این باره تحقیق خواهند کرد و امیدوارم که چنین نباشد. زیرا در این صورت جدی ترین اقدامات برای جلوگیری از ادامه فعالیت های این شرکت به اجرا گذاشته خواهد شد. دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نیز تصمیم متا را برای مجاز شمردن تحریک به خشونت علیه روسیه، موجب نگرانی دانست.
العربیه گزارش داده است بنا به آخرین گزارش‌ها مسکو روز جمعه ۱۱ مارس، «فیسبوک» و «اینستاگرام» را نیز مانند «توئیتر»، ممنوع کرده است.
یوتیوب تمامی کانال‌های وابسته به دولت روسیه را مسدود کرد
یوتیوب اعلام کرد که تمامی کانال‌های مرتبط با رسانه‌های دولتی روسیه را مسدود می‌کند. یوتیوب که یکی از بزرگترین وب‌سایت‌های انتشار ویدئو در جهان است می‌گوید که بر اساس قوانینش، تکذیب حقایقی که به روشنی مستند شده‌اند بر روی این وب‌سایت ممنوع است. به گفته سخنگوی این وب‌سایت، مطالب رسانه‌های دولتی روسیه از جمله شبکه خبری انگلیسی‌زبان آرتی و خبرگزاری اسپوتنیک، شامل این بند از قوانین می‌شوند.
فرشاد شادلو، سخنگوی یوتیوب گفت: «در راهنمای فعالیت جمعی ما هرگونه تکذیب، کوچک‌انگاری یا بی‌اهمیت‌جلوه دادن خشونت‌هایی که به وضوح مستند هستند، ممنوع اعلام شده.»
دولت روسیه و رسانه‌های وابسته به آن، حمله و تجاوز نظامی ارتش این کشور به خاک اوکراین را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که این کشور در حال انجام یک «عملیات ویژه» در اوکراین است.
تا پیش از این ممنوعیت، کانال شبکه خبری آرتی در یوتیوب، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک داشت. تعداد مشترکان خبرگزاری اسپوتنیک نیز حدود ۳۲۰ هزار نفر بود.