سید حسن (سپهر) رکوئی حقیقی، شهروند ساکن تهران توسط دادگاه انقلاب این شهر به پنج سال حبستعزیری و سایر مجازات های تکمیلی محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدید نظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۴ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ن، سید حسن (سپهر) رکوئی حقیقی، شهروند ساکن تهران به حبس و دیگر مجازات های تکمیلی محکوم شد.

دادگاه انقلاب تهران آقای رکوئی حقیقی را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به تحمل چهار سال حبس و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت، محکوم کرد. همچنین دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی این شهروند را به ضبط تلفن همراه و منع فعالیت تبلیغی در فضای مجازی به مدت ۲ سال محکوم کرده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدید نظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۴ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

سید حسن (سپهر) رکوئی حقیقی، شهروند ساکن تهران در تاریخ ۳۱ شهریورماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شده بود. 

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

Seite 2 von 2

خبرگزاری هرانا – علیرغم گذشت چهل روز از اعدام مجیدرضا رهنورد، کماکان خانواده وی به اشکال مختلف تحت فشار قرار دارند. ماموران امنیتی در ایام پس از اعدام این شهروند ۲۳ ساله، ضمن بازداشت شمار زیادی از شهروندان در بهشت رضا مشهد از هرگونه تجمع در حوالی مزار او ممانعت به عمل آورده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم گذشت چهل روز از اعدام مجیدرضا رهنورد، هم چنان نزدیکان و خانواده او در مشهد از سوی ماموران امنیتی تحت فشار قرار دارند. به این خانواده داغدار تاکنون اجازه گذاشتن سنگ قبر بر مزار فرزندشان داده نشده است.

همچنین ماموران امنیتی بخصوص در روزهای اخیر از هرگونه تجمع در نزدیکی مزار مجیدرضا رهنورد در بهشت رضا مشهد ممانعت به عمل آورده اند. گزارش شاهدان عینی به هرانا حاکی از آن است که در ۷۲ ساعت گذشته دستکم ۱۲۰ نفر از شهروندان به ظن “حضور برای مجیدرضا رهنورد” در بهشت رضا مشهد، از سوی نهادهای مختلف امنیتی اعم از فراجا و اطلاعات سپاه در این آرامستان بازداشت شدند. اغلب این شهروندان ساعاتی پس از دستگیری آزاد شدند.

پیشتر نیز دستکم ۱۵۰ نفر از شهروندانی که قصد شرکت در مراسم سوگواری او را داشتند، بازداشت شده بودند. این مراسم عصر روز دوشنبه ۲۱ آذرماه، در منزل یکی از بستگان مجیدرضا رهنورد، برگزار شده بود. خانواده مجیدرضا رهنورد پس از اعدام او، به دلیل فشار و تهدید نیروهای امنیتی منجمله “لباس شخصی ها” و افرادی که خود را “بسیجیان محل” معرفی می کردند، مجبور به ترک منزلشان شده بودند و تاکنون نیز امکان بازگشت به منزل خود را نیافته اند.

رفتار نیروهای امنیتی و نوع فشارها به خانواده مجیدرضا رهنورد انتقامجویانه گزارش شده است. در ساعات اولیه پس از بازداشت مجیدرضا، نیروهای امنیتی به محل سکونت خانواده اش در خیابان حر عاملی مشهد هجوم بردند و ضمن شکستن در و پنجره و شیشه های منزل و ضبط وسایل شخصی او، اقدام به شعارنویسی و گذاشتن بلوک های بتونی در مقابل این محل و هم چنین برخی مغازه های اطراف آن کرده بودند. همزمان فیلم های دوربین مداربسته تمام مغازه های اطراف را جمع آوری کردند. تعداد زیادی از کسبه محل نیز برای مدتی بازداشت شده بودند.

همچنین هرانا اخیراً به شواهدی دست یافته که نشان می دهد مجیدرضا رهنورد در دوران بازداشت کوتاه مدت پیش از اجرای حکم اعدامش، به شدت از سوی عوامل وابسته به نهاد اطلاعات سپاه خراسان رضوی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “با اینکه مجیدرضا از لحاظ جسمی فردی تنومند و قوی هیکل بود اما طوری او را شکنجه کرده بودند که در سلول از درد به خودش می پیچید و ناله می کرد.”

مجیدرضا رهنورد، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر، سحرگاه روز دوشنبه ۲۱ آذرماه، در ملاعام در مشهد و تنها به فاصله ۲۳ روز از زمان بازداشت به دار آویخته شد. دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی سیدهادی منصوری آقای رهنورد را از بابت اتهام محاربه به اعدام محکوم کرده بود.

پیشتر هرانا به نقل از یک منبع مطلع گزارش کرده بود: “مجیدرضا امکان اخذ وکیل تعیینی نداشته و در دادگاه همه چیز را از قبل برای محکوم کردنش محیا کرده بودند. حتی به او حق دفاع از خودش را هم ندادند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *