بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان ایران در روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد، طی یک شبانه روز گذشته، ۸۱ بیمار بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند. بر اساس این گزارش، ۱۳۹۸ بیمار به دلیل شرایط وخیم جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. 

به گزارش وزارت بهداشت و درمان ایران، دست‌کم ۳۰ میلیون و ۲۹۹ هزار نفر در سراسر ایران دوز یادآور (دوز سوم) واکسن کرونا را دریافت کردند، که این آمار نشان می‌دهد هنوز نیمی از حدود ۶۰ میلیون نفری که دو دوز واکسن کرونا تزریق کردند، دوز سوم را دریافت نکرده‌اند. 

طی شبانه‌روز گذشته، بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان، ۹ هزار و ۱۱۲ دوز واکسن کرونا در سراسر ایران تزریق شده است. 

همزمان با افزایش آمار جانباختگان ناشی از عوارض ابتلا به ویروس کرونا، یک مقام استان خوزستان می‌گوید: ۸۲ درصد جانباختگان در شبانه‌روز گذشته واکسن نزده بودند که همین موضوع اهمیت واکسیناسیون را نشان می‌دهد. وی در عین حال، روند واکسیناسیون در خوزستان را «کند و نامطلوب» عنوان کرد.  

یک مقام ارشد در فرمانداری گنبدکاووس نیز، با بیان اینکه استقبال گروه‌های هدف از این طرح بسیار اندک است، یادآور شد: به منظور پیشگیری از بحرانی‌شدن وضعیت شیوع بیماری، واکسیناسیون در مناطق روستایی این شهرستان باید خانه به خانه انجام شود.

همزمان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به روند صعودی موج هفتم کرونا، گفت: روند مراجعه سرپایی روزانه در آذربایجان‌شرقی در هفته اول مرداد نسبت به هفته چهارم تیر حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

به گفته این مقام ارشد بهداشتی، گروه‌های سنی ۶۰ الی ۷۹ سال بیشترین آمار مراجعه و بستری را دارند و بدلیل وجود بیماری‌های زمینه‌ای در اکثر بیماران، میزان جانباختگان نیز در این گروه سنی بیشتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز، با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور مردم در اجتماعات، گفت: هم اکنون کشور وارد پیک هفتم شده است و ساده‌انگاری مردم عبور از این پیک را دشوار خواهد ساخت.

وزارت بهداشت و درمان ایران، روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد، اعلام کرد: در حال حاضر نیز ۱۲۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۶۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

rfi