سیلاب در خوزستان؛ خسارت به بیش از ۱۲۰۰ خانوار

در پی بارندگی‌های شدید در هشت استان‌ ایران، گزارش‌ها حاکی‌ست جاری شدن سیلاب در شهرها و روستاهای استان خوزستان موجب خسارت به خانه‌ها، اماکن عمومی و همچنین بسته‌ شدن تعدادی از معابر شهری شده است.

علی خدادادی،‌ مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان،‌ به خبرگزاری ایسنا گفت هزار و ۲۱۲ خانواده در این استان از سیلاب‌ها متاثر شده‌اند و کمک‌رسانی به آن‌ها صورت گرفته است.

یک ویدیوی منتشرشده در کانال تلگرام «عصر جنوب» نشان می‌دهد سیلاب گسترده‌ای در خیابان‌ها، مغازه‌ها و منازل مردم در شهرک جراحی ماهشهر رخ داده است. به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر،‌ در این شهرستان چهار مرکز اسکان برپا شده است.

ویدیوی منتشر شده در کانال عصر جنوب، سیلاب گسترده‌ای را در خیابان‌ها، مغازه‌ها و منازل مردم در شهرک جراحی ماهشهر نشان می‌دهد. فرماندار ماهشهر گفت: آبگرفتگی در مناطقی رخ داده که سیستم انتقال آب‌های سطحی ندارند، ساخت‌و‌ساز غیرمجاز دارند یا خانه‌ها در سطح پایین‌تر از جاده ساخته شده

مشاهده توییت‌های دیگر ايران اينترنشنال

محسن بیرانوند، فرماندار این شهرستان، نیز می‌گوید: «آب‌گرفتگی در مناطقی رخ داده که سیستم انتقال آب‌های سطحی ندارند، ساخت‌و‌ساز غیرمجاز دارند یا خانه‌ها را در سطح پایین‌تر از جاده ساخته‌اند.»

در اهواز تصاویری از بازار حصیرآباد در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد جاری شدن سیلاب موجب آسیب به غرفه‌های بازار و مشکل برای فروشندگان شده است.

همزمان عبدالزهرا سنواتی، رییس شورای شهر، وضعیت اهواز را «بحرانی» خوانده و جاری شدن آب‌‌های سطحی در این شهر را «مشکلی دیرینه» دانست که با وجود مجوز اختصاص بودجه چهار هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی، اعتباری برای آن داده نشده و فاز عملیاتی صورت نگرفته است. او همچنین به عدم اختصاص بودجه کافی به آبفا برای نگهداری از شبکه فعلی آب و فاضلاب انتقاد کرد.

در شهرستان شوش فرماندار از خسارت به تعدادی از روستاها و آب‌گرفتگی در معابر شهری خبر داده است. به گفته عدنان غزی،‌ حدود ۲۰ روستا نیز دچار آبگرفتگی شده‌اند.

همچنین در شهرستان ایذه، سقف دست‌کم ۱۰ خانه روستایی بر اثر تداوم بارش‌های شدید فرو ریخته است. این آمار را بخشدار سوسن اعلام کرد و گفت خانه‌‌های برخی اهالی نیز دچار آب‌گرفتگی شده‌اند. 

این مقام محلی در ادامه به مشکل عدم احداث سیل‌بند در بالادست روستاهای خسارت‌دیده اشاره کرد و افزود: «تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.»

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور در زمینه آثار بارش از آبگرفتگی و سیل در «هشت استان» طی سه روز گذشته خبر داده است. به گفته او، ۵١ شهر، روستا و مناطق عشایرنشین در استان‌های ایلام، بوشهر، خوزستان، فارس، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و لرستان امدادرسانی شدند.

Share: