وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی فروش یک بسته تسلیحاتی به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار به تایوان  را تایید کرد و مدعی تقویت توان دفاعی این جزیره در بحبوحه تشدید تنش‌ها با چین شد.

قصد آمریکا برای فروش این بسته تسلیحاتی یک ماه بعد از سفر جنجالی نانسی پلوسی رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان اعلام می شود.

این بسته شامل ۶۶۵ میلیون دلار سامانه هشدار زودهنگام است که به تایوان برای رصد زودهنگام موشک‌ها کمک خواهد کرد.

 بسته مورد نظر همچنین شامل ۳۵۵ میلیون دلار موشک‌های هارپون پیشرفته است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده است که این بسته تسلیحاتی برای امنیت تایوان ضروری است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است:  از چین می‌خواهیم فشارهای نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود علیه تایوان را متوقف کرده  و وارد گفتگوی معنادار با تایوان شود.

وزارت خارجه آمریکا مدعی است به رغم تایید  فروش این بسته، همچنان چین را به رسمیت می‌شناسد.

 این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: پیشنهاد فروش این بسته جزو اقدامات روزمره ما برای حمایت از تلاش‌های مستمر تایوان به منظور نوسازی نیروهای مسلح خود و حفظ توانمندی دفاعی قابل اتکا است.

فروش این بسته نظامی به تایید کنگره آمریکا نیاز دارد. با این حال، انتظار می‌رود که کنگره فروش این بسته را تایید کند زیرا اعضای هر دو حزب آمریکا حامی تایوان هستند.

پیش از این، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود: کنگره در حال بررسی تسریع ارسال سلاح به تایوان است تا کار انتقال سلاح به ارزش ۱۴ میلیارد دلار به این جزیره خودگردان را تمام کند.

به گزارش ایرنا، «گریگوری میکس» عضو دموکرات کنگره  در مصاحبه با تارنمای دیفنس نیوز افزود: قانونگذاران آمریکایی بر روی طرحی کار می کنند که باعث تسریع در ارسال این سلاح ها به تایوان می شود و تشریفات اداری را کاهش می دهد.

وی همچنین گفته بود کنگره در حال بررسی تاخیر ایجاد شده در فروش تسلیحات به ژاپن، گره جنوبی، استرالیا و نیوزلند است.

سناتورهای آمریکایی در حال بررسی روند انتقال سلاح های خارجی هستند که بخش اصلی آن ارزیابی این موضوع است که این سلاح ها در اختیار افراد نالایق قرار  نمی گیرند و امنیت ملی آمریکا را با خطر مواجه نمی کنند. این پروسه ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

«لارا کراچ» عضو جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا گفت کنگره علاقه مند است این روند کوتاه تر شود و در عین حال یکپارچگی خود را حفظ کند. ما نمی خواهیم فقط فناوری خود را در اختیار همگان قرار دهیم بلکه سناتورها باید بررسی کنند که چطور می توان این پروسه را تقویت کرد.

واکنش چین

تهران- ایرنا- سفارت چین در واشنگتن در واکنش به تصمیم آمریکا برای فروش تسلیحات به تایوان گفت: اگر آمریکا از معامله جدید فروش تسلیحات جدید به تایوان دست برندارد، پکن اقدامات متقابل را اتخاذ خواهد کرد.

لیو پنگیو سخنگوی این سفارتخانه اظهار کرد که چین با جدیت اقدامات متقابل، قانونی و ضروری را در سایه شرایط و تحولات جدید اتخاذ خواهد کرد.

چین بارها به آمریکا درباره تسلیح تایوان هشدار داده است. مقامات پکن هشدار داده اند که اگر واشنگتن به حمایت نظامی خود از تایوان ادامه دهد، «اقدامات قاطع و محکمی» را اتخاذ خواهند کرد. چین اقدام آمریکا را نقض آشکار سیاست چین واحد و دیگر توافقات دیپلماتیک با واشنگتن قلمداد می کند.