شهر سیورودونتسک در شرق اوکراین ، که هفته ها بر سر آن جنگ در جریان بوده است، تقریباً به طور کامل توسط نیروهای روسیه تصرف شده است. پس از تخریب سومین و آخرین پل بر روی رودخانه سیورسکی دونتس ارتباط این شهر با سایر نقاط قطع شده است. فرماندار سرهی گایدایی روز دوشنبه گفت: «متاسفانه اکنون عبور و مرور به داخل شهر یا وارد کردن هر چیزی به داخل شهر کاملاً غیرممکن است. تخلیه غیرنظامیان نیز غیرممکن است. به گفته ی او ارتش اوکراین هنوز دسترسی محدودی به شهر دارد.

به گفته منابع اوکراینی، صدها غیرنظامی در سنگرهای کارخانه شیمیایی آسوت در این شهر اقامت دارند.

جدایی طلبان طرفدار روسیه در دونتسک روز دوشنبه ادعا کردند این شهر از ابتدای جنگ به شدت توسط اوکراین گلوله باران شده است. رسانه های محلی گزارش دادند که چهار نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند. یک درمانگاه زایمان در کلانشهر سابق آتش گرفت، اما کسی در آنجا آسیب ندید.

به گزارش خبرگزاری DAN، دنیس پوشیلین، رهبر جدایی طلبان گفت: برای محافظت از شهر و جمهوری خلق دونتسک، به نیروهای بیشتری از “نیروهای متحد” یعنی ارتش روسیه نیاز است.

به گفته ی مقامات نظامی اوکراین با سقوط سیورودونتسک روسیه شرایط را برای توسعه حمله به اسلوویانسک و حمله به شهرهای لیمان، یامپیل و سیورسک – همه در غرب سیویرودونتسک و لیسیچانسک – ایجاد کرده است.

اواخر روز دوشنبه، ولودیمیر زلنسکی گفت که نبرد برای شرق دونباس به عنوان یکی از وحشیانه ترین نبردها در تاریخ اروپا ثبت خواهد شد. این منطقه شامل استان‌های لوهانسک و دونتسک است. او گفت: برای ما، قیمت این نبرد بسیار بالا است و ترسناک است. او بار دیگر تقاضای سلاح های بییشتر کرد.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین روز دوشنبه گفت که اوکراین به ۱۰۰۰ هویتزر، ۵۰۰ تانک و ۱۰۰۰ هواپیمای بدون سرنشین در میان سایر سلاح های سنگین نیاز دارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه پس از درخواست رهبر یکی از مناطق جدایی طلب از مسکو، گفت که هدف اصلی روسیه حفاظت از دونتسک و لوهانسک است.

مسکو در جدیدترین گزارش خود از جبهه های نبرد می گوید تسلیحات و تجهیزات آمریکایی و اروپایی را منهدم کرده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد موشک‌های با دقت بالا در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن در اوداچنه در شمال غربی دونتسک اصابت کرده و تجهیزاتی را که به نیروهای اوکراینی تحویل داده شده بود، منهدم کرده است.

وزارت کشور اوکراین در تلگرام اعلام کرد که اوداچنه در شب یکشنبه به دوشنبه مورد حمله روسیه قرار گرفته است، او به این موضوع که آیا سلاح های غربی در آن جا مورد حمله قرار گرفته است اشاره نکرد.

مسکو از ایالات متحده و دیگر کشورها به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین انتقاد کرده و تهدید کرده است که در صورت تامین موشک های دوربرد غرب به اهداف جدیدی حمله خواهد کرد.

گلوله باران در منطقه دونتسک موجب مرگ چهار نفر شد

مقامات در منطقه دونتسک تحت کنترل جدایی طلبان تحت حمایت روسیه گفتند که در اثر گلوله باران اوکراینی ها که به بازاری در شهر دونتسک اصابت کرد، حداقل سه نفر از جمله یک کودک کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری دونتسک تصاویری از غرفه های در حال سوختن در بازار مرکزی مایسکی و چندین جسد روی زمین را نشان داد. این خبرگزاری گفت که مهمات توپخانه ای با کالیبر ۱۵۵ میلی متری با استاندارد ناتو روز دوشنبه بخش هایی از منطقه را هدف قرار دادند.

خبرگزاری های روسی گزارش دادند که یک گلوله بر روی یک زایشگاه در دونتسک اصابت کرد که باعث آتش سوزی شد و کارکنان را واداشت تا بیماران را به زیرزمین منتقل کنند.

کیف در برابر این ادعاها سکوت کرده است.

زلنسکی: شولتس و دولتش باید تصیمشان را بگیرند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، دوشنبه شب (۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ZDF آلمان بار دیگر از اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، خواست تا تضمین دهد که از اوکراین حمایت می‌کند. او گفت: «ما از صدراعظم شولتس می‌خواهیم تضمین دهد که آلمان از اوکراین حمایت می‌کند. او و دولتش باید تصمیم خود را بگیرند.»

زلنسکی همچنین از تاخیر در ارسال سلاح از سوی آلمان انتقاد کرد و بار دیگر خواستار ارسال سیستم‌های دفاع هوایی مدرن به اوکراین شد. به گفته او از آغاز حمله روسیه در ۲۴ فوریه تا کنون، ۲۶۰۰ موشک روسی به شهرهای اوکراین اصابت کرده است. زلنسکی گفت: «اینها جان‌هایی بودند که می‌توانستند نجات داده شوند، جلوی مرگ آنها می‌توانست گرفته شود اگر به اوکراین گوش داده شده بود.»

پاسخ شولتس: قبل از این که حرف بزند کمی فکر کند

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، پس از مصاحبه زلنسکی با کانال ZDF  به برخی از انتقادات رئیس‌جمهوری اوکراین پاسخ داد. او در جمع خبرنگاران تاکید کرد که برای استفاده از سلاح‌های مدرن و پیچیده نیاز به آموزش ارتش اوکراین است. او گفت: «موضوع بر سر دستگاه‌های واقعا سنگین و پیچیده است. برای استفاده از آنها باید آموزش دید و این کار در حال حاضر در آلمان در حال انجام است.»

شولتس گفت تمامی سلاح‌هایی که قول آن داده شده، ارسال شده‌اند.

صدراعظم آلمان درباره انتقاد زلنسکی از تاخیر در ارسال سلاح گفت: «من فکر می‌کنم خوب است هرکس قبل از آنکه نظرش را درباره این یا آن موضوع بگوید، کمی درباره آن فکر کند.»

اوکراین صادرات نفت، گاز و زغال سنگ را متوقف کرد

دولت اوکراین اعلام کرد، صادرات گاز، زغال سنگ و نفت را به دلیل ادامه حملات روسیه به این کشور متوقف کرده است.

کی‌یف دوشنبه شب افزود، این اقدام در ارتباط با “تهاجم مسلحانه روسیه به اوکراین و اعمال حکومت نظامی در این کشور است. “

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پیش از این با اشاره به اینکه به دلیل شرایط جنگی، زمستان پیش رو سخت‌ترین فصل سرما در تمام سال‌های کشورش خواهد بود، از توقف صادرات گاز و زغال سنگ تا پیش از آغاز زمستان آینده خبر داده بود. 

دنیز شمیهال نخست وزیر این کشور هم با بیان اینکه تولید زغال سنگ در معادن دولتی اوکراین از اواخر فوریه (اوایل اسفند و همزمان با آغاز جنگ) یک سوم کاهش یافته، توصیه کرد باید برای سخت‌ترین فصل مورد نیاز گرمایش آماده شویم. 

دولت کی‌یف شرکت نفت و گاز این کشور را موظف کرده که دستکم ۱۹ میلیارد متر مکعب گاز در انبارهای زیرزمینی اوکراین ذخیره کند. این در حالی است که براساس اظهارات شمیهال اوکراین زمستان گذشته را با ۹ میلیارد متر مکعب گاز باقی مانده در مخازن خود به پایان رساند. علاوه بر این از اول ژوئن (۱۱ خرداد) تاکنون این کشور ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز در اختیار داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.