سی و ششمین روز اعتراض سراسری کارگران صنایع نفت ، پتروشیمی و نیروگاه های برق

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران، گزارشی از سی و ششمین روز اعتراض سراسری کارگران صنایع نفت ، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است:

«دست شیادان را کوتاه می‌کنیم!

سی‌ و ششمین روز اعتراض سراسری برای دستمزدهایی عادلانه، در ۱۵ شهریور ماه ۹۹، همچنان ادامه دارد و شیادی کارفرمایان هم تمامی ندارد.

با توجه به ضربه‌ای که پیمانکاران و شرکت‌ها از اعتصاب کارگران خورده‌اند، بخشی به طمع افتاده‌اند تا روحیه کارگران را خراب کرده و آنان را وادار به کار با قیمت کم کنند تا به بی‌شرافتی خود ادامه دهند.

 به عنوان نمونه به این آگهی کار توجه کنید:

«دعوت به همکاری دیپلم و فوق‌دیپلم مکانیک برای تست‌من مخازن اکسیژن، لیسانس و فوق‌لیسانس مکانیک برای دفتر فنی، اپراتور دستگاه تراشکاری، جوشکار کمکی و تک‌زن و فول تست، نیروی فنی در زمینه مونتاژکاری و نیروی پایپینگ؛ لطفا با شماره ۰۳۱۹۵۰۲۱۳۳۵ داخلی ۲۰ آقای شیروانی هماهنگی گردد.»

در ادامه گزارش سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران آمده است: «کارگر را به شهرک صنعتی کمشچه اصفهان می‌کشانند، اما بقیه‌اش را از زبان کارگر بشنوید:

«به من زنگ زدن گفتن که فیتر نیاز داریم، بعد پرسید مدرک داری؟ گفتم بله، لیسانس مکانیک دارم به درد میخوره؟ گفت بله؛ الان آمدم اصفهان، به من گفتن باید ورق مونتاژ کنی؛ گفتم مونتاژکار ورق، کار دیگه‌ای است، من فیترم؛ می‌گوید فیتر داریم برامون مونتاژ هم می‌کند؛ یک ماه برایمان کارکن، اگه خوب بودی کارکن وگرنه تصفیه.»

کارگر ادامه می‌دهد: «گفتم حقوق چند؟ گفت آخرین جایی که بودی حقوقت چقدر بود؟  گفتم ۲۴ روز ۴۵۰۰ می‌گرفتم؛ اما با اضافه‌کاری و عیدی و سنوات ۷ میلیون دریافتیم بود؛ گفت ما روزی ۱۷۰ تومان می‌دهیم؛ گفتم نه نمی‌خواهم، حقوق‌تان خیلی کم است.»

این کارگر اضافه می‌کند:

«به شیروانی زنگ زدم، گفتم اقا شما اگر مونتاژکار مخزن می‌خواهید باید بگویید، نه این که بگویید فیتر می‌خواهم؛ بعد نفر بیاید بگویید ورق مونتاژ کنید؛ گفت چه عیبی دارد یک کار دیگر یاد بگیری؛ گفتم خودت می‌دانی، به خدا این قدر هزینه کردم و وقتم را هدر دادی؛ گفت شما کارکن نیستید، داخل شهر به این خوبی کار کنید؛ گفتم من خودم بزرگ شده اصفهان هستم، وقتی به او گفتم خیر نبینی، زورش آمد تلفن را قطع کرد.»

در ادامه گزارش سندیکا، خطاب به کارگران اعتصابی می‌گوید: «هوشیار باشیم؛ قبل از رفتن به محل آگهی، باید مشخص شود کار چیست و چقدر حقوق می‌دهند تا بی‌خودی علاف چنین نامردهایی نشوید؛ این گونه شیادی‌ها را به ما خبر دهید تا این بی‌شرافتان را رسوا کنیم.»

Share: