شارلاتانیسم پزشکی، بازی با جان مردم

شارلاتانیسم پزشکی به‌ گونه‌ای شیوه و رویکرد در کار پزشکی گفته می‌شود، که در آن پزشک انگیزه و دغدغه‌های دیگری بجز شناخت به هنگام بیماری، درمان درست و تندرستی (سلامت) بیمار داشته باشد، مانند انگیزه‌های پولی و سیاسی و …

به بهانه‌ی جنجالی که این روزها بر سرِ واکسن بیماری کرونا (COVID19) بپا شده است، و بدنبال آن نامه گروهی از پزشکان، نیاز دانستم چند نکته را یادآوری کنم.

پزشکان ایرانی در همه‌ی رده‌های آموزش تئوریک و کاری، دانش آموخته مکتب پزشکی غرب (Wester Trainers) هستند، که در آن میان جایگاه آمریکا در سیستم آموزش پزشکی ایران بسیار والا و برجسته است. این بدان معنی نیست، که پزشکان ایرانی در دانشگاه‌های غربی درس خوانده‌ و/یا می‌خوانند، بلکه می‌خواهم بگویم؛ که بن‌مایه و خاستگاه همه‌ی درسنامه‌ها، آموزش کلاسیک و آکادمیک دانشکده‌های پزشکی ما، برگرفته از پروتکل‌های بیماریابی و درمانی جهان غرب، و پیروی از دستورهای کاری و برنامه‌های پیشنهادی آنهاست. که از راه کتاب‌های پزشکی، ژورنال‌ها، سمینارها، E-Books، وبینارها، اینترنت، گردش‌های علمی استادان و روشهای دیگر، به آگاهی پزشکان ایرانی می‌رسد.

یکی از افتخارات پزشکان ایرانی این است، که در دانش پزشکی به روز (Update) باشند. یعنی آخرین نوشته‌ها (مقالات) و کتاب‌های پزشکی را که بیشتر آنها را از جهان غرب دریافت می‌کنند، خوانده باشند.

در کنگره‌ها و کنفرانس‌های پزشکی، سخنرانان بر پایه و چهار چوب پرتکل‌های شناخت و درمان بیماری‌ها، که در رفرانس‌های (منابع) پزشکی غربی و آمریکایی آمده است، سخن می‌گویند، و داوری می‌کنند. دانشگاه‌های برجسته و پیشرو در آموزش و پژوهش‌های دانش پزشکی، مانند هاروارد، جان‌هاپکینز، اکسفورد، مِیوکلینیک و … در آمریکا و انگلیس هستند.

همه‌ی درسنامه‌ها و ریفرنس‌های (منابع) در رشته‌های گوناگون پزشکی، غربی-آمریکایی هستند. کتاب نلسون کودکان، هاریسون داخلی، رودلف عفونی، هارت و برانوالد قلب، ویلسون زنان و زایمان و حتا ریفرنس‌های پایه پزشکی، چون درسنامه‌های فیزیولوژی گایتون و گِرِی آناتومی و …

با توجه به آنچه گفته شد، گمانی نیست که پزشکان ایرانی دانش آموخته و پیرو مکتب پزشکی مغرب زمین و بویژه آمریکا هستند. و ما تاکنون در هیچ بخش پزشکی نوین، دانش بومی نداشته و نداریم. پس اشاره به بیوتروریسم و تئوری توطئه در باره‌ی واکسن کرونا بیشتر می‌تواند یک توهم باشد، زیرا؛

1- اروپاییان و مردم آمریکا خود با همین واکسن در حال مایه‌کوبی هستند.

2- واکسن‌های اروپایی-آمریکایی توانسته‌اند FDA Approval بگیرند، اما واکسن‌های دیگر هنوز نه. 

3- اسراییل که توانمندترین لابی و پشتیبان (AIPAC) را در آمریکا دارد، در کار واکسیناسیون با واکسن آمریکایی پیشتاز است، و تاکنون بیش از 40% اسراییلی‌ها واکسن فایزر زده‌اند.

4- ما پزشکان ایرانی همواره تلاش می‌کنیم، پروتکل‌های پزشکی را که از غربیان آموخته‌ایم، مو‌به‌مو به کار گیریم، چون به آنها باور (یقین) داریم. اگر بنا باشد از دید تئوری توطئه و بیوتروریسم به واکسن آمریکایی-انگلیسی نگاه کنیم؟ این نگرش به دانش و تکنولوژی پزشکی غربی-آمریکایی را، می‌توان به همه‌ی حوزه‌های دیگر پیشگیری و درمان نیز گسترش داد.

5- گمان می‌شود که تئوری پردازان توطئه، چندان به گفته‌های خود باور نداشته باشند! چون بسیاری از آنان تاکنون برای بیماری‌یابی و درمان‌های پزشکی خود و خانواده‌اشان، راهی کشورهای غربی شده‌اند. خاطرات هاشمی رفسنجانی پر است، از نام دولت‌ مردانی که برای کارهای پزشکی با ارز دولتی، راهی کشورهای غربی بویژه انگلیس شده‌اند.

6- اگر درباره بیماری کرونا به تئوری بیوتروریسم باور داشته باشیم، اکنون این کشور چین است، که در کانون این سِگالش می‌باشد. چون خاستگاه ویروس کرونا چین بود. و از آنجا به سراسر دنیا گسترش یافت. و در حالیکه بیشتر کشورها از این بیماری آسیب فراوان دیده‌اند، خود چین زیان چندانی ندیده است.

دکتر حبیب‌اله یداللهی فارسانی، فوق تخصص قلب کودکان و دانشیار بازنشسته دانشگاه

Share: