کشورهای غربی روسیه را متهم می کنند که غلات را به مثابه یک سلاح به کار گرفته و صدور آن را به لغو تحریم ها مشروط کرده است، روسیه در برابر اوکراین را متهم کرده گندم را در برابر دریافت سلاح معامله می کند و گندمی که باید به نیمه گرسنه ی جهان برساند، در انبارهای اروپایی ذخیره می شود

روسیه ادعاهای اوکراین در مورد ممانعت از صادارت غلات اوکراین را رد کرده و در برابر این کشور را متهم کرده که گندم را در برابر سلاح معامله می کند تا در انبار غلات برخی کشورهای اروپایی ذخیره شود و به گرسنگان جهان نرسد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: اظهارات مبنی بر اینکه روسیه صادرات غلات اوکراینی را در بنادر دریای سیاه مسدود می کند، گمانه زنی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که روسیه به صادرات مواد غذایی و انجام تعهدات خود ادامه می دهد زیرا کشور ما علاقه مند به عملکرد پایدار بازار جهانی مواد غذایی است.

واکنش وزارت امور خارجه روسیه در حالی عنوان می شود که ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین و بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه طی تماس تلفنی در مورد محاصره صادرات اوکراین به گفت و گو پرداختند.

زلنسکی در همین رابطه در پیام توییتری نوشت: رهبران دو کشور راه‌های صادرات محصولات کشاورزی از اوکراین و واردات سوخت به اوکراین را مورد بحث قرار دادند.

پیش از این دیوید بیزلی رئیس برنامه جهانی غذا (WFP) اعلام کرده بود که ناکامی در بازگشایی بنادر در اوکراین اعلان جنگ علیه امنیت غذایی جهانی خواهد بود که منجر به بی‌ثباتی کشورها از قحطی و همچنین مهاجرت خواهد شد.

روسیه: غلات اوکراین در مقابل دریافت سلاح در انبارهای اروپایی ذخیره می شود

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که روسیه احتمال می دهد غلات اوکراین در ازای کمک نظامی به این کشور به اروپا صادر می شوند.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل افزود: ما دلایلی داریم که نشان می دهند این غلات برای تغذیه گرسنگان در نیمه جنوبی جهان استفاده نمی شوند، اما در انبار غلات تعدادی از کشورهای مختلف اروپایی ذخیره می شود.

این مقام دولت ولادیمیر پوتین در سازمان ملل اضافه کرد:  ما فکر می کنیم اوکراین هزینه دریافت تسلیحات غربی را از این طریق پرداخت می کند.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین گفت که تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه و بلاروس حتی قبل از شروع “عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین” به بخش کشاورزی آسیب رسانده بودند.

در مقابل؛ آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را متهم به استفاده از غذا به عنوان یک سلاح در اوکراین کرد و گفت: به نظر می رسد دولت روسیه فکر می کند که استفاده از غذا به عنوان یک سلاح به  دستیابی به اهدافی که تهاجم نتوانسته است به آنها دست یابد از جمله شکستن روحیه مردم اوکراین، منجر می شود.

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل ادعا کرد: تامین غذا برای میلیون ها اوکراینی و میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان به معنای واقعی کلمه توسط ارتش روسیه گروگان گرفته شده است.

این مقام دولت بایدن مدعی شد: تحریم های غرب علیه روسیه باعث ناامنی غذایی در سراسر جهان نمی شود. تحریم‌ها مانعی در مقابل  صادرات غذا و کود روسیه نیست، تحریم‌های اعمال ‌شده توسط آمریکا  و بسیاری از کشورهای دیگر عمدا بگونه ای  طراحی شده اند که شامل تولید غذا، کود و بذر روسیه نمی شوند.

بلینکن مدعی شد که واشنگتن با کشورها برای مطلع ساختن آنها از معافیت های تحریمی آمریکا علیه روسیه در ارتباط با غذا و کود همکاری می کند تا جریان محصولات غذایی امکان پذیر شود.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشت: در سراسر جهان، ۴۹ میلیون نفر در ۴۳ کشور در سطح اضطراری گرسنگی هستند و جنگ در اوکراین اکنون جنبه وحشتناک جدیدی به گرسنگی جهانی داده است.

دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره امنیت غذایی که به ریاست آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت را در ماه جاری میلادی بر عهده دارد، تشکیل شد،  گفت: حمله روسیه به همسایه خود (اوکراین) عملاً به صادرات مواد غذایی این کشور پایان داده است.

گوترش تصریح کرد: افزایش تا ۳۰ درصدی قیمت مواد غذایی اصلی، مردم را در کشورهای آفریقا و خاورمیانه از جمله کامرون، لیبی، سومالی، سودان و یمن تهدید می کند.

صدراعظم آلمان نیز رهبری کرملین را مسئول بحران غذایی که جهان را تهدید می‌کند دانست.

اولاف شولتس روز پنجشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) در پی ملاقات با مارک روته، نخست‌وزیر هلند در لاهه گفت: «در کنار پیامدهای دهشتناکی که این جنگ برای اوکراین و اوکراینی‌ها داشته است، حال خطر بحران غذایی سنگین، به ویژه نیمکره جنوبی را تهدید می‌کند.»

صدراعظم آلمان افزود: «باید با صراحت گفت که مسئولیت این امر تنها متوجه روسیه است که با تهاجم خود مسیر تجاری برای صادرات غلات اوکراین را مسدود کرده است.»

شولتس گفت، به همین دلیل آلمان به همراه شرکای گروه ۷ “اتحاد برای امنیت تغذیه جهانی” را ایجاد کرده‌اند. او تأکید کرد که درهای این اتحاد “به روی تمام کشورهایی گشوده است که نمی‌خواهند فقیرترین کشورها بهای تهاجم روسیه را بپردازند”.

صدراعظم آلمان یک بار دیگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را فراخواند به جنگ تهاجمی خود علیه اوکراین خاتمه دهد و “با آتش‌بس فوری موافقت کند و نیروهای خود را از اوکراین خارج سازد”. شولتس به تأکید گفت: «به کشتار باید نقطه پایان گذارد.»