24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

شروط شهرداری جیرفت برای بازگشت به کار کارگران

تعدادی از کارگران شهرداری جیرفت در تماس با خبرنگار ایلنا اعلام کردند: نزدیک به ۷۰ نفر از جمعیت ۱۴۳نفر کارگران اخراجی شهرداری جیرفت بعد از چهارماه بیکاری در حالی برای شروع به کار مجدد دعوت به کار شده‌اند که باید شروط شهرداری را برای کار بپذیرند.

به گفته یکی از این کارگران، شهرداری جیرفت به او و سایر همکاران تعدیلی اعلام کرده‌ است که چنانچه کارگری حاضر به قبول شرایط کار جدید نیست امکان اشتغالش وجود ندارد.

او با بیان اینکه این رفتار شهرداری نقض قانون کار است و نباید به عناوین مختلف حقوق صنفی و قانونی کارگران را تضییع کرد، گفت: یکی از شرایط مدیران شهری برای بازگشت به کار کارگرانی که پیش از این دو سال در شهرداری جیرفت کار کرده‌اند مطرح کردن شرط سنی ۳۵ سال است. این موضوع در حالی از سوی شهرداری مطرح شده که طی دو سال گذشته کارگران مورد نظر چندبار مراحل استخدامی را با ارائه مدارک به شهرداری طی کرده‌اند و در آن هیچ خبری از شرط سنی نبود.

او افزود: مورد دیگر گرفتن تعهد محضری از کارگران برای جابجایی شغلی‌ در آینده است. به موجب این تعهد کارگران قبل از شروع به کار متعهد می‌شوند به هیچ وجه امکان جابجایی و انتقال به واحد دیگر را ندارند.

یکی دیگر از کارگران درباره شرط دیگر شهرداری برای بازگشت به کار گفت: لحاظ نشدن سوابق شغلی و بیمه‌ای کارگران در شهرداری مورد مهم دیگری است که پیش پای کارگران گذاشته شده و به آنها اعلام شده سابقه کاری یک تا ۲ساله آن‌ها در سوابق شغلی جدید لحاظ نمی‌شود.

از قرار معلوم تا این لحظه حدود ۳۰ نفر از کارگران تعدیلی شهرداری جیرفت با قبول شرایط فوق مشمول بازگشت به کار مجدد شده‌اند.

یکی از کارگران تعدیلی شهرداری جیرفت در ادامه گفت: با وجود آنکه از شروع به کار همین ۳۰ کارگر (که قرار بود از ابتدای شهریور شروع به کار کنند) خبری نیست، طی دو سال گذشته همواره دستمزد آن‌ها با روزی ۸ تا ۱۲ ساعت کار زیر حداقل‌های قانونی مصوبه شورای عالی کار پرداخت شده است.

او افزود: در سال ۱۴۰۰ به امید اینکه در آینده وضعیت کاری‌‌مان بهبود پیدا کند با حقوق ماهیانه سه میلیون و ۸۰۰ هزارتومان به عنوان نیروی تنظیف و خدمات شهری کار کردیم که در نهایت این رقم در سال ۱۴۰۲ به حدود ۵ میلیون تومان رسید.

در همین رابطه آن‌ها چند روز قبل به دفتر دادستان و فرماندار در جیرفت مراجعه کرده که به آنها وعده رسیدگی به مشکلاتشان داده شده است.