شروع مجدد اعتراض کارگران هپکو

کارگران هپکو اراک نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی خود، در مقابل دفتر مدیریت کارخانه دست به تجمع زده و با انتشار نامه‌ای اعتراض خود را بیان کردند.

روز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۹۹، جمعی از کارگران هپکو اراک برای به نمایش گذاشتن اعتراض‌شان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی دست به تجمع در مقابل دفتر مدیریت کارخانه زدند و خواستار پرداخت دو ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

تجمع کنندگان ضمن اعتراض به شکننده‌تر شدن امنیت شغلی‌شان در پی واگذاری بخشی از سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین از طرف دولت به شستا، خواهان پرداخت حقوق عقب افتاده خود شدند.

کارگران معترض با نشان داده که روی آن‌ها از جمله نوشته شده بود: «کرونا بهانه‌ست، تعطیلی هدف است، ما کارگران خواستار عزل مدیریت فعلی هستیم، دستگاه کار ندارد دستگاه کار می‌خواهد و داعشیان صنعت، مدیران بی‌کفایت

روز پنج شنبه ۲۶ تیر ماه ۹۹، جمعی از کارگران با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به مجمع نمایندگان  مجلس استان مرکزی، اعتراض‌شان را نسبت به مصوبه هیئت وزیران مبنی بر واگذاری ۵۵ درصد از سهام مالکیتی دولت در شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو) به شستا، بابت بخشی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی اعلام کردند.

در بخشی ازاین نامه که با امضای جمعی از کارگران شرکت هپکو به تاریخ ۲۹ تیر رسانه‌ای شده است، آمده است:

«پیرو مصوبه اخیر هیات وزیران مبنی بر تأدیه بخشی از بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی از طریق فروش ۵۵ درصدی سهام شرکت هپکو، به استحضار می‌رساند، از آن جا که مطابق بند ۴ ماده ۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، صراحتاً به ممنوعیت تسویه و تهاتر بدهی‌های دولت به سازمان‌های حقوقی و شرکت‌های تابعه آن‌ها از طریق واگذاری سهام بنگاه‌ها اشاره‌شده است؛ همچنین در تبصره ۱ همین ماده به ممنوعیت در اختیار داشتن سهام کنترلی شرکت‌ها توسط اشخاص حقوقی و دربند ۲ همان ماده سقف مالکیت مستقیم اشخاص حقوقی ۴۰ درصد تعریف ‌شده است.

انتظار می‌رود با توجه به موارد مذکور و مغایرت صریح مصوبه دولت با قانون، اقدامات لازم را در این خصوص به عمل‌آورند.»

Share: