شروع موج سوم کرونا در مازندران

با وجود سخنان حسن روحانی درباره پایان موج سوم کرونا در ایران، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت که در استان مازندران موج سوم شروع شده است.

علیرضا رئیسی روز شنبه ۱۳ دی‌ماه اعلام کرد که وضعیت بیماری کرونا در استان مازندران در اوج سوم قرار دارد و اکثر شهرهای این استان با این بیماری درگیرند.

او خبر داد که چهار شهر سوادکوه شمالی، ساری، آمل و رامسر در شرایط قرمز و ۱۸ شهر در شرایط نارنجی قرار دارند.

او همچنین اعلام کرد که شهر لاهیجان در استان گیلان نیز نیازمند مراقبت بیشتری است. 

در همین حال ستاد مقابله با کرونای مازندران اعلام کرد که در چهار شهر قرمز این استان تنها مراکز فروش مواد غذایی و مشاغل ضروری می‌توانند فعالیت کنند. در شهرهای نارنجی نیز مشاغل درجه یک و دو اجازه فعالیت دارند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا همچنین اعلام کرد که ۴۰۱ شهر ایران در وضعیت زرد و ۴۳ شهر در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند.

 رئیسی گفت که اگر وضعیت شهرها تغییر کند باید دوباره محدودیت‌ها بازگردند.

این در حالی است که روز شنبه روحانی در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «در ایران ما موفقیت خوبی در سه موج شیوع کرونا داشتیم و موج سوم سریع‌تر از آنچه دیگران فکر می‌کردند، مهار شد.»

رییس‌جمهوری ایران اعلام کرد که به‌جز چهار شهرستان اغلب نقاط کشور وضعیتشان زرد و نارنجی است و «شرایط مساعد است».

آمار جان‌باختگان کرونا که در یک ماه پیش به حدود ۵۰۰ نفر رسیده بود پس از اعمال محدودیت‌های یک ماهه به بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر رسیده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا همچنین اعلام کرد که خبرهایی مبنی بر دیده شدن ویروس جهش‌یافته ثبت‌شده در بریتانیا، در ترکیه هم دریافت شده است و مرزهای زمینی و هوایی و دریایی ایران رصد شود.

مقام‌های وزارت بهداشت ورود ویروس جهش‌یافته را تکذیب کرده‌اند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز ۱۰ دی خبر داده بود یکی از مسافرانی که از بریتانیا به ایران وارد شده علائم کرونا داشته اما تست او منفی شده است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *