شرکت حمل و نقل و خدمات دریایی آبادان در آستانه تعطیلی و احتمال بیکاری ۷۰۰ کارگر

بزرگترین شرکت حمل و نقل جاده‌ای ایران در آستانه تعطیلی و ۷۰۰ کارگر این شرکت از احتمال بیکاری خود خبر می‌دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با تصمیم جدید مسئولان شرکت شرکت حمل و نقل جاده‌ای آبادان، قرار است به زودی بیش از ۶۰ نفر از کارگران این شرکت را بیکار کنند.

اردیبهشت امسال نیز ۲۳ کارگر شرکت حمل و نقل و خدمات دریایی آبادان اخراج شدند؛ ۲۳ نفری که نه سنشان به بازنشستگی رسیده بود و نه تا امروز حق و حقوقشان پرداخت شده است. حال کارگران شاغل در این شرکت نگران بیکاری خود هستند.

همین موضوع موجی از نگرانی را در میان ۷۰۰ کارگر این شرکت به راه انداخته است، آن‌ها می‌ترسند همان بلایی که در گذشته بر سر کارکنان شرکت‌های سوسنگرد و بستان آمد بر سر آن‌ها هم بیاید.

یکی از همین کارگران می‌گوید: «از چند وقت پیش قرارداد‌های ما ابتدا از یک ساله به ۶ ماهه، سپس به ۳ ماهه کاهش یافت و حالا هم قرارداد‌های یک ماهه را جلوی ما می‌گذارند تا امضا کنیم.»

وی با اشاره به اخراج ۲۳ نفر از کارگران آبادان از ابتدای سال ۹۹ تاکنون گفت: «مسئولان شرکت به ۶۰ نفر دیگر هم اعلام کرده‌اند که نیازی به آن‌ها ندارند و قرار نیست قرارداد آن‌ها را تمدید کنند.»

نکته مهم در اقدامات شرکت آبادان این است که این شرکت هنوز با کارگران اخراجی خود تسویه حساب نکرده و مطالبات آن‌ها را پرداخت نکرده است.

اکثریت کارگران این شرکت که هنوز اخراج نشده‌اند می‌گویند قراردادشان یک ماهه شده و امنیت شغلی ندارند. یکی از کارگران می‌گوید که شرکت مشکل مالی ندارد، مشتریان ثابت خود را دارد و درآمدش کاهش نیافته است. با این وجود تقریبا تمامی مزایایی که در گذشته علاوه بر حقوق به کارگران پرداخت می‌شد، مدت‌هاست که پرداخت نمی‌شود. دیگر خبری از ۲ پاداشی که سالیان سال داده می‌شد و کارانه‌ای که بر اساس کیلومتر کارکرد به رانندگان پرداخت می‌شد، نیست.

طبق آمار‌های موجود تعدادی از کارکنان این شرکت از ابتدای سال ۹۸ و همزمان با تعیین مدیرعامل جدید تعدیل شده‌اند و حالا ۷۰۰ نفر دیگر هم در معرض بیکاری قرار دارند؛ آن هم در شرایط اقتصادی کنونی و روز‌هایی که کار به سختی برای جوانان یافت می‌شود.

به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان، پرونده‌های مربوط به مفاسد رخ داده در مسئولان قبلی این شرکت همچنان باز است.

Share: