24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

شرکت فولاد خوزستان به دلیل نبود برق تعطیل شده است

  در ادامه بحران کمبود برق در ایران، اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد شرکت فولاد خوزستان به دلیل نبود برق، از یک هفته پیش تعطیل شده و به کارکنان آن مرخصی اجباری داده‌اند. شرکت فولاد خوزستان از یک ماه پیش نیز به دلیل کمبود برق، به صورت نیمه‌وقت فعالیت کرده است.

تعطیل شدن شرکت فولاد خوزستان به دلیل بی‌برقی در تاریخ فعالیت این شرکت بی‌سابقه بوده است.

به گفته یک مقام آگاه، هر روز تعطیلی این مجموعه، زیانی معادل ۱۵ میلیون دلار به همراه دارد.

اوایل مرداد ماه، روزنامه «پیام ما» به نقل از یک منبع آگاه خبر داد تعطیلی دو روزه ایران علاوه بر شدت گرما، به دلیل کاهش شدید تولید برق نیز بوده است.

پیام ما به نقل از منبع خود که نزدیک به وزارت نیرو بود، نوشت: «شدت گرمای هوا و افزایش مصرف برق در روزهای گذشته باعث شده تا نیروگاه‌های برق‌آبی سدهای کارون سه و چهار بیش از ظرفیت عرفی برق تولید کنند.»

بر اساس این گزارش، این نیروگاه‌ها گاهی بیش از ۲۰ ساعت در شبانه‌روز هم برق تولید کرده‌اند و به همین دلیل با «اُفت منابع آبی» روبه‌رو شده‌اند و از همین رو، این دو نیروگاه «فعلا از مدار تولید خارج شده‌اند».

کاوه مدنی، رییس اندیشکده آب سازمان ملل در واکنش به این تعطیلی گفت ورشکستگی آبی، برقی و گازی ایران با «تعطیل کردن» درست نمی‌شود.

روز پانزدهم مرداد نیز هاشم اورعی، رییس اتحادیه انجمن‌های انرژی ایران، با اشاره به اینکه بحران برق یک هزارم درصد هم تقصیر مردم نیست، دولت را مقصر اصلی این بحران دانست.

او گفت دولت در نظام دیوان‌سالاری ایران همه‌کاره برق و در جایگاه ارباب و بخش خصوصی، رعیت است.

این استاد برق دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با وب‌سایت «فردای اقتصاد» با انتقاد از نحوه مدیریت مصرف افزود: «مدیریت مصرف برق در ایران یعنی قطعی و خاموشی کارخانه‌ها، در حالی که تعریف مدیریت مصرف به معنای انجام هر فعالیتی با حداقل مصرف انرژی است.»

اورعی ادامه داد قوانین حوزه صنعت برق عمدا به نفع دولت تدوین شده و سیاست‌ها در بخش اقتصاد انرژی، انرژی را بی‌ارزش کرده است.

با این حال مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، از عبور موفق صنعت برق از فشار سنگین چند روزه روی شبکه برق کشور خبر داد.

ادعای عبور موفق صنعت برق از فشار سنگین در حالی مطرح شد که شمار زیادی از صنایع و اصناف از کمبود برق و خاموشی اجباری کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی خود گلایه دارند.

روز شنبه گذشته، فقط در تهران برق ۵۰ سازمان ملی و استانی پرمصرف قطع شد.