شعارهای تندتر در دی علیرغم سرکوب آبان

مردم در بیش از پانزده شهر ایران عصر روز یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ به خیابان‌ها آمدند و اعتراضات سراسری را کمتر از دو ماه پس از اعتراضات سراسری آبان‌ماه از سر گرفتند.

به نوشته کیهان لندن، اعتراضات دی‌ماه از عصر روز شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ و پس از آن آغاز شد که مقامات جمهوری اسلامی پس از گذشت سه روز فریب افکار عمومی در ایران و جهان، سرانجام مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراین را بر عهده گرفتند. اما هنوز هم معلوم نیست که شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری واقعا غیرعمدی بوده یا عمدی!

پرواز بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوکراین در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرد اما چند دقیقه پس از آغاز پرواز منفجر شد و سقوط کرد. بر اثر این حادثه تلخ ۱۷۶ تن جان باختند.

جمهوری اسلامی اما تا روز شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ در رفتاری غیراخلاقی و فریبکارانه خانواده جانباختگان، مردم و مقامات اوکراین و کشورهایی که شهروندان خود را در سقوط این هواپیما از دست داده بودند، بازی داده و با اطمینان تمام نه تنها علت سقوط هواپیما را نقص فنی عنوان کردند بلکه رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی را که به دنبال یافتن حقیقت بودند مورد توهین و فشار قرار دادند.

اما سرانجام با پافشاری دولت‌های اوکراین و کانادا برای انجام تحقیقاتی درباره علت سقوط این هواپیما و انتشار ویدئو‌ و شواهد انکارناپذیر، رفتار فریبکارانه نظام اسلامی نتوانست ادامه پیدا کند و بامداد روز شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی پذیرفت هواپیما بر اثر شلیک پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سقوط کرده است.

پنهانکاری جمهوری اسلامی دوباره خشم و نفرت بسیاری از مردم را شعله‌ور کرد و نخستین اعتراضات در دانشگاه‌های چند شهر ایران شکل گرفت و با پشتیبانی مردم ادامه یافت. این اعتراضات اما در عصر روز یکشنبه به اعتراضات سراسری در خیابان‌های چندین شهر ایران تبدیل شد.

شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، سنندج، آمل، بابل، رشت، قزوین، گرگان، سمنان، یزد از جمله شهرهایی بودند که عصر روز یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ شاهد حضور گسترده مردم و شعارهای قاطعانه‌ی آنان علیه حکومت جمهوری اسلامی بودند.

با وجود سرکوب شدیدی که حکومت در اعتراضات آبان سال جاری علیه مردم به کار گرفت و صدها نفر در شهرهای مختلف جان‌ باختند و هزاران تن زخمی و زندانی شدند، باز هم مردم به خیابان آمده و حضور گسترده‌ی خود را در نخستین ساعات اعتراضات یکشنبه علیه حکومت به نمایش گذاشتند.

شعارهای تند علیه خامنه‌ای و سپاه و کلیت نظام در اعتراضات روز یکشنبه چشمگیر بود و غالب شعارها در نفی جمهوری اسلامی و رهبرش علی خامنه‌ای بود.

«۱۵۰۰ نفر، کشته‌ی آبان ما»، «حکومت سپاهی، نمیخوایم نمیخوایم»، «این ماه ماه آخره، سیدعلی وقت رفتنه»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «رضاشاه روحت شاد»، «حکومت سپاهی، داعش ما شمایید»، «ملت چرا نشستی؟ منجی خود تو هستی» و «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم» از جمله شعارهای مردم معترض در شهرهای مختلف بود.

مانند دیگر اعتراضات مردمی در جمهوری اسلامی، نیروهای یگان ویژه، نیروی انتظامی، بسیج، مأموران لباس‌شخصی و امنیتی‌ها بار دیگر به مقابله با تجمع مسالمت‌آمیز مردم و سرکوب آنها پرداختند.

هسته نخستین اعتراضات در تهران در میدان آزادی (شهیاد) شکل گرفت و اعتراضاتی نیز در خیابان نواب و دیگر خیابان‌ها انجام شد. پلیس در ابتدا با استفاده از گاز اشک‌آور برای در هم شکستن اعتراض مردم تلاش کرد اما سپس متوسل به کتک زدن با باتوم، شلیک گلوله پینت بال و ضرب و جرح معترضان شد.

Share: