بنا بر اعلام وزارت اطلاعات، شمار بازداشت‌شدگان اخیر در زاهدان تا روز چهارشنبه، ۱۴ دی‌ماه، به دست‌کم صد نفر رسیده است.

روابط عمومی اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان اعلام کرد که صد نفر در زاهدان که این اداره آن‌ها را «اراذل و اوباش»، «سارقان مسلح» و «اتباع بیگانه غیرمجاز» خواند با همکاری سپاه و نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

این اداره در ادامه گزارش خود بیشتر این بازداشت‌شدگان را «اتباع بیگانه غیر مجاز» خوانده و با استفاده از ادبیات رایج مقامات جمهوری اسلامی مدعی شد که آن‌ها «نقش موثری در ناامنی، ایجاد رعب و وحشت و سرقت‌های به عنف در زاهدان داشته‌اند».

نزدیک به سه ماه پس از «جمعه خونین زاهدان» و پس از برگزاری ۱۳ جمعه اعتراضی از روز دوشنبه، ۱۲ دی، بازداشت گسترده شهروندان بلوچ در این شهر آغاز شده است.

در روز اول دست‌کم ۴۰ نفر در جریان عملیات مشترک وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان بازداشت شدند.

بر اساس گزارش‌ها روند بازداشت شهروندان بلوچ در روزهای گذشته هم‌چنان ادامه داشته و سایت خبری «کمپین فعالین بلوچ» نیز در گزارشی ضمن تایید خبر بازداشت ده‌ها تن دیگر در زهدان اعلام کرد که دست‌کم صد نفر از بازداشت‌شدگان روزهای گذشته، شهروندان از جمله کودکان «فاقد شناسنامه» بوده‌اند.

به گزارش این سایت، فرماندهان نظامی سیستان و بلوچستان به بهانه اجرای طرح «جمع‌آوری و دستگیری اراذل و اوباش و سارقین مسلح» در روزهای گذشته به شهروندان عادی در اماکن عمومی زاهدان حمله کرده‌اند.

از جمله شماری از این بازداشت‌شدگان، کارگرانی توصیف شده‌اند که در «فلکه کارگر» این شهر حضور داشتند و ماموران با یورش توسط خودروهای نظامی و زیر گرفتن‌شان، تعدادی از آن‌ها را در حالی که مجروح بودند، بازداشت کردند.

در همین خبر آمده است که افرادی که طی یورش‌های نظامی به مناطق مختلف شهر، اقدام به فرار کرده بودند هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *