شمار رسمی قربانیان کرونا در ایران از مرز ۵۶ هزار نفر گذشت

بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی که روز جمعه، ۱۹ دی، منتشر شد، طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ نفر دیگر بر اثر کرونا در کشور جان باختند و بیش از شش هزار بیمار جدید شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که چهار هزار و ۷۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس این آمار، مجموع مبتلایان به کرونا از زمان شیوع آن در ایران به یک میلیون و ۲۷۴ هزار و ۵۱۴ نفر رسید و شمار کل قربانیان از مرز ۵۶ هزار نفر گذشت.

آمار رسمی مبتلایان به کرونا و جان‌باختگان همواره با تردید جدی کارشناسان و شماری از مدیران بهداشتی در ایران مواجه بوده و مدیران سازمان نظام پزشکی، آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند.

در همین حال با وجود اعلام روند کاهشی شمار جان‌باختگان و مبتلایان به کرونا در هفته‌های گذشته، رئیس جمهور ایران و مقامات وزارت بهداشت درباره اوج‌گیری دوباره کرونا در بهمن‌ماه هشدار داده‌اند.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هم از احتمال افزایش شیوع کرونای جدید در اسفندماه خبر داد.

به گفته سیما سادات لاری، چهار شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده باشند.

وضعیت نارنجی یا «پرخطر» هم شرایطی را شامل می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شوند.

در وضعیت زرد یا «خطر متوسط» این رقم به دست‌کم سه نفر از هر صدهزار نفر می‌رسد.

Share: