شمار قربانیان زلزله هائیتی به نزدیک ۱۳۰۰ نفر رسید

عده قربانیان زلزله هائیتی تقریبا دو برابر شده و به ۱۲۹۷ نفر رسیده است. بیش از ۵۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند و بسیاری نیز هنوز مفقود هستند. نزدیک شدن یک طوفان گرمسیری نیز کار امدادرسانی را دشوارتر خواهد کرد.

pastedGraphic.png

به گفته مقام‌های دولت هائیتی تا عصر یکشنبه ۱۵ اوت (به وقت محلی) ۱۲۹۷ جسد از زیر آوار بیرون کشیده شده است. بیش از ۵۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند و بسیاری دیگر هنوز مفقود هستند.

نزدیک شدن یک جبهه طوفان گرمسیری می‌تواند کار را برای نیروهای امدادی بازهم دشوارتر کند. طوفان “گریس” که انتظار میرود عصر دوشنبه به آنجا برسد، کار نجات و جستجو را پیچیده‌تر می‌کند. سازمان هواشناسی آمریکا در مورد بارش شدید باران، سیل و رانش زمین هشدار داده است.

صبح شنبه زمین لرزه ای به قدرت ۷/۲ ریشتر هائیتی را لرزاند. ساختمان‌های زیادی از جمله یک هتل چند طبقه در شهر لس کایز در نزدیکی مرکز زلزله در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی پورتو پرنس پایتخت این کشور فرو ریخت. از زمان وقوع زمین لرزه، بسیاری از ترس پس‌لرزه‌ها در خارج از منازل خود می‌خوابند. بسیاری خانه‌ها سقف ندارند.

بر اساس ارزیابی‌های اولیه حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ ساختمان به طور کامل تخریب و ۱۳ هزار و ۷۰۰ ساختمان دیگر آسیب دیده‌اند. بنابر گزارش‌ها صدها نفر دفن شده‌اند.    

زلزله روز شنبه حتی قوی‌تر از زلزله ویرانگر ژانویه ۲۰۱۰ بود که بیش از ۲۰۰ هزار نفر را در هائیتی کشت. در آن زمان حدود ۱/۵ میلیون نفر بی خانمان شدند و بخش‌های زیادی از سیستم بهداشتی از بین رفت. این کشور تا به امروز از آسیب‌های آن فاجعه بهبود نیافته است.

D W

Share: