هه‌نگاو، پایگاه حقوق بشری کردستان با انتشار گزارشی از «کشتار سیستماتیک» و «سرقت اموال مردم» به دست نیروهای حکومتی در بوکان خبر داد و نوشت که سپاه پاسداران از طریق بلندگوهای مساجد عملا «حکومت نظامی» اعلام کرده است.

به نوشته این سازمان، سپاه در محله‌های مجبورآباد و میرآباد اعلام کرده از ساعت ۹ شب تا ۹ صبح حکومت نظامی است و هیچ کسی حق بیرون آمدن از منزل خود را ندارد.

بوکان؛ کشتار سیستماتیک و سرقت اموال مردم توسط نیروهای حکومتی

سپاه  امشب از طریق بلندگوی مساجد محله‌های مجبورآباد و میرآباد اعلام کرده از ساعت ۹ شب تا ۹ صبح حکومت نظامی است و هیچ کسی حق بیرون آمدن از منزل خود را ندارد.

از سوی دیگر در پی انتشار گسترده فراخوان اعتصاب، شمار زیادی از بازاریان شهرهای کردنشین غرب کشور در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه از بامداد امروز پنجشنبه سوم آذر دست به اعتصاب زده و مغازه‌ها و فروشگاه‌های خود را باز نکردند.

تصاویری از اعتصاب کسبه در خیابان‌های ارومیه، بانه، جوانرود، نقده، روانسر، بوکان، سنندج، پیرانشهر و مهاباد در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده است.

منابع محلی کرد همچنین از ربودن گسترده شهروندان در مهاباد به دست نیروهای امنیتی و اطلاعاتی خیر می‌دهند. هه‌نگاو می‌نویسد که تاکنون هویت ۱۸ تن از بازداشت‌شدگان قهری در این شهر را احراز کرده است.

در شبانه روز گذشته در کرمانشاه، جوانرود، زاهدان و دهدشت لرستان نیز تظاهرات مردمی درگرفت و نیروهای امنیتی و پلیس برای متفرق کردن معترضان به تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور متوسل شدند.

هرانا، پایگاه اطلاع‌رسانی حقوق بشر ایران در تازه‌ترین به‌روزرسانی آمار خود، شمار کشته‌شدگان اعتراضات در سراسر ایران از روز ۲۶ شهریور تا چهارشنبه ۲ آذر را ۴۴۰ نفر اعلام کرد و نوشت که از این تعداد دست کم ۶۱ نفر کودک زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

آمار قربانیان

هرانا، پایگاه اطلاع‌رسانی حقوق بشر ایران در تازه‌ترین به‌روزرسانی آمار خود، شمار کشته‌شدگان اعتراضات در سراسر ایران از روز ۲۶ شهریور تا چهارشنبه ۲ آذر را ۴۴۰ نفر اعلام کرد و نوشت که از این تعداد دست کم ۶۱ نفر کودک زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

شفاف، آخرین آمار از اعتراضات اخیر تا امروز (۲۶ شهریور تا ۲ آذر ۱۴۰۱) بر مبنای اطلاعات دریافتی هرانا به شرح ضمیمه ارائه می شود.

این رسانه با اعلام این که در همین مدت ۵۶ از نیروهای امنیتی نیز کشته شده‌اند، شمار افراد بازداشت شده در جریان خیزش اخیر را در مجموع ۱۸ هزار و ۵۹ نفر برآورد کرده است.

هه‌نگاو نیز نوشته است که در جریان مقاومت اخیر مردمی در کردستان تاکنون ۱۱۲ شهروند از جمله ۱۴ کودک و ۷ زن به دست نیروهای حکومتی کشته و بیش از ۵ هزار شهروند نیز بازداشت شده‌اند که این سازمان هویت هزار و ۱۲۵ نفر از انان را احراز کرده و دریافته که ۱۴۲ نفر از آنها زن و ۹۵ کودک زیر ۱۸ سال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *