به نوشتۀ خبرگزاری ایرنا رویدادهای شهر دیواندره در صبح روز شنبه، هنگامی آغاز شد که “مردم سنندج مشغول تشییع پیکر یکی از شهدای نیروی انتظامی بودند”…

دیواندره حدود صد کیلومتر با سنندج فاصله دارد. ایرنا وضعیت این شهر را چنین توصیف می‌کند: “آشوبگران در برخی از خیابان ها و محلات شهر شعارهای هنجارشکنانه سر دادند و فضای شهر را از طریق آتش زدن لاستیک و خرد کردن بلوک های سیمانی در خیابان ها برای مدت کوتاهی ملتهب کردند”.

اما بر خلاف گزارش ایرنا، به نظر می‌رسد که اعتراضات در دیواندره کوتاه مدت نبوده و در تمام طول روز ادامه داشته است. مجسمۀ قاسم سلیمانی در این شهر به آتش کشیده شده و منزل امام جمعه نیز مورد حمله قرار گرفته است.

بر اساس گزارش ها، انقلابیون در مریوان بسیاری از خیابان های شهر را مسدود کردەاند و اعتراضات ضد حکومتی در چندین محلە شهر ادامە دارند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از تیراندازی شدید مأموران رژیم خبر می‌دهند و می‌نویسند که شمار قربانیان دیواندره بیشتر از سه نفر است.

با تاریک شدن هوا، در چندین شهر کردستان تظاهرات و درگیری شروع شد. شهرهای مریوان و سقز و همچنین ملکان در استان آذربایجان شرقی، بوکان، مهاباد و پیرانشهر در آذربایجان غربی و پاوه در استان کرمانشاه از جمله شهرهایی هستند که تا دیروقت شب اعتراضات را ادامه دادند.

به غیر از مناطق کردنشین، در شهر شیراز مراسم خاکسپاری سجاد قائمی به درگیری با نیروهای حکومتی انجامید. قائمی سه روز قبل به ضرب گلوله کشته شد.

درگیری مردم با سرکوب‌گران در کمربندی شیراز، ۲۸ آبان مراسم خاکسپاری سجاد 

قائمی 

در اینحال، بازداشت‌ها در سطحی گسترده ادامه دارد. اداره‌کنندگان شبکۀ +۱۵٠٠تصویر می‌نویسند: “اسامی صدها کشته و بازداشت‌شده برامون فرستاده شده و ما هنوز وقت نکردیم بیشتر اونها را راستی‌آزمایی و منتشر کنیم”…

عبدالله مؤمنی، فعال سیاسی و عضو سابق دفتر تحکیم وحدت می‌نویسد: “دانشجویان و دانشگاه که در طی دو ماه گذشته در کنار مردم بوده‌اند اینک آماج شدیدترین سرکوب‌ها و بازداشت‌ها هستند”.

در این وضعیت، “نورنیوز”، متعلق به شورای امنیت ملی خبر می‌دهد که شماری از چهره‌های سیاسی و سلبریتی‌ها به خاطر انتشار مطالب تحریک‌آمیز به دادستانی تهران احضار شده‌اند. محمود صادقی، پروانه سلحشور و همچنین الناز شاکردوست، میترا حجار و باران کوثری از جمله احضارشدگان هستند.

حسن عباسی مبلغ تندرو حکومتی نیز ظاهرا به خاطر “ایراد اتهامات” علیه فوتبالیست‌ها به دادستانی احضار شده. اخیرا عباسی در توئیتر نوشته بود: “متولی این فتنه سلبریتی‌های ملعون فوتبال و سینما هستند. این اغتشاشات فقط در برخورد با این عوامل صهیونیستی جمع می‌شود”…

این نوع پیام‌ها که از سوی محافل تندرو منتشر می‌شود از نظر برخی دیگر از عوامل رژیم کار خطرناکی است. شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به پیامهای تحریک‌آمیز برخی مسئولان گفته است: “در شرایطی که اوضاع کشور به سمت ناامنی می‌رود، هر حرفی می‌تواند به امنیت یا بی‌ثباتی کشور کمک کند… این افراد یا بلد نیستند با معترضان حرف بزنند که خب حرف نزنند؛ مگر مجبورند که سخنی بگویند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *