شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز به دست گروه طالبان افتاد

معاون والی نیمروز روز جمعه از سقوط شهر زرنج، مرکز این ولایت به دست گروه طالبان خبر داد. به این ترتیب گروه طالبان کنترل اولین مرکز یکی از ولایت های افغانستان را به دست گرفت.

روح گل خیرزاد معاون نیمروز روز جمعه ششم اوت در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این مطلب را اعلام کرد.

گروه طالبان هم پیشتر با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود که کنترل شهر زرنج را به دست گرفته است. در این تصاویر، شورشیان در داخل فرودگاه محلی حضور دارند و در حال گرفتن عکس با ورودی شهر هستند.

نیمرزو منطقه‌ای عمدتا بیابانی و کم جمعیت است و زرنج مرکز این ولایت حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سقوط زرنج در حالی رخ داده که ابتدا دولت افغانستان این مسئله را تکذیب می‌کرد و ادعاهای طالبان مبنی بر به دست گرفتن مرکز ولایت نیمروز را شایعات ساخته طالبان خوانده بود.

در همین حال خبرگزاری ایرنا گزارش داده سقوط زرنج باعث شد، شهروندان نیمروز پیش از حمله طالبان خانه‌های خود را رها کنند و به سوی مرز ایران بروند. خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی همچنین گزارش داده تعداد زیادی از خانواده‌ها به مرز رسیده‌اند و از مرزبانان ایران درخواست کرده‌اند که به آنها اجازه دهند وارد خاک ایران شوند.

در جنوب شهر قندهار صدها نفر در اردوگاه‌های موقت پناه گرفته‌اند و نمی‌دانند که غذای خود و فرزندان خود را از کجا تهیه کنند. در همین حال نماینده سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواسته است حملات خود را متوقف کند.

تداوم درگیری‌ها در شبرغان و لشکرگاه

همچنین خبرگزاری طلوع نیوز خبر داده درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان در شبرغان و لشکرگاه ادامه دارد. گزارش‌های تایید نشده‌ای هم از بازپس گیری جوزجان توسط نیروهای دولتی، تنها ساعتی بعد از به تصرف آوردن این منطقه توسط طالبان حکایت دارد. در عین حال نمایندگان جوزجان می‌گویند اگر نیروهای تازه‌نفس به شبرغان فرستاده نشوند، این شهر به زودی و به صورت کامل به تسلط طالبان در خواهد آمد.

طالبان پنجشنبه شب با آغاز حملات گسترده در بخش‌های مرکزی شبرغان، خود را تا حوزه امنیتی اول این شهر رساندند و جنگ‌های کوچه به کوچه میان نیروهای امنیتی و ستیزه‌جویان طالبان ادامه دارد.

در حال حاضر بیش از ۴۲۱ ولسوالی و مرکز ولسوالی در افغانستان تحت کنترل طالبان است. هرچند بسیاری از این ولسوالی‌ها در مناطق دور افتاده واقع شده‌اند اما در عین حال برخی از آنها عمیقا راهبردی هستند که از جمله می‌توان به کنترل گذرگاه‌های سودآور مرزی با ایران، تاجیکستان و پاکستان اشاره کرد که تحت کنترل طالبان قرار گرفته است.

در جنوب شرقی افغانستان، گروه طالبان کنترل شهر سپین بولدک در مرز با پاکستان را که یکی از شلوغ‌ترین گذرگاه‌های مرزی افغانستان است در اختیار گرفته‌اند. روزانه هزاران افغان و پاکستانی از این منطقه عبور می‌کنند و تعداد زیادی از کامیون‌ها از این منطقه عبور می‌کنند و کالاها را از شهر بندری کراچی در پاکستان به افغانستان و بالعکس منتقل می‌کنند.

Share: