شواهدی تازه از بی‌اثر بودن داروی مالاریا در درمان کرونا

مطالعه‌ای جدید بر صدها بیمار بستری در آمریکا، بار دیگر اثربخشی هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا را زیر سوال برده است. دونالد ترامپ داروی مالاریا را “هدیه الهی” در مبارزه با کووید-۱۹ خوانده بود.

نتایج مقدماتی پژوهش‌ها در آمریکا، تاثیر داروی ضد مالاریا بر کرونا را تصدیق نمی‌کنند و حتی خطری متقابل را یادآور می‌شوند. در گزارشی علمی که سه‌شنبه ۲۱ آوریل منتشر شد، آمده است که مرگ و میر بیمارانی که هیدروکسی کلروکین مصرف کرده‌‌اند، بیشتر از کسانی است که تحت چنین تجویزی قرار نداشته‌اند.

دونالد ترامپ، هیدروکسی کلروکین را داروی کرونا خوانده و حتی آن را “هدیه الهی” توصیف کرده است. در این مطالعه که هزینه آن را دولت آمریکا پرداخته، پرونده پزشکی ۳۶۸ بیمار در بیمارستان‌های ارتشی را بررسی کرده‌اند. 

این مطالعه نشان داد ۲۸ درصد بیماران کرونایی تحت تجویز هیدروکسی کلروکین درگذشته‌اند. اما آمار مرگ نزد آن دسته از مبتلایان که تحت داروی مالاریا قرار نداشتند، تنها ۱۱درصد بود. پژوهش هم‌چنین روشن کرد  که هیدروکسی کلروکین، موجب نشده که نیاز بیماران به دستگاه کمک تنفسی، کمتر از سایرین باشد.

در عین حال، کلروکین و هیدروکسی کلروکین می‌توانند اثرات جانبی زیادی هم داشته باشند، به خصوص وقتی در دوز بالا یا همراه با سایر داروها مصرف شوند. این دارو علاوه بر مالاریا، برای درمان آرتریت روماتوئید نیز استفاده می‌شود. 

دو برابر شدن مرگ و میر طی یک هفته

تا چهارشنبه ۲۲ آوریل، ۴۵هزار نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته‌اند. آمار قربانیان در هفته گذشته، نصف این مقدار بود. ایالات متحده هم اینک در صدر فهرست جهانی مرگ و میرهای تایید شده قرار دارد. اسپانیا در دومین رده این فهرست واقع شده ولی آمار قربانیان آمریکایی کرونا، چهار برابر اسپانیاست. 

شمار کل مبتلایان در سراسر جهان به دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده و ۸۰۹ هزار بیمار، یعنی معادل دو سوم این رقم را آمریکایی‌ها تشکیل می‌دهند.

تنها ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۰۰ نفر دیگر در ایالات متحده جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند؛ هر چند این تعداد شامل میزان مرگ و میر در همه ایالات نمی‌شود. بیشترین میزان مرگ در آمریکا در ۱۵ آوریل بود که رقم ۲۸۰۶ نفر گزارش شد. از آن زمان به بعد تعداد مبتلایان کاهش ملایمی داشته و به میانگین روزانه ۳۰هزار ابتلای رسیده است. رکورد ابتلا در یک روز به ۴ آوریل مربوط می‌شود که ۳۵۳۹۲ مورد بود. 

هنوز هیچ واکسن و روش درمانی مشخصی برای کووید – ۱۹ وجود ندارد. بیماران حاد به طور معمول با داروهای ضد تب، دستگا‌ه‌های تنفسی و در برخی موارد با داروهایی که برای مقابله با گونه‌های دیگر ویروس تولید شده‌اند درمان می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که آزمایشگاه‌های سراسر دنیا، سرگرم مطالعه و بررسی ۷۰ درمان و واکسن احتمالی هستند. تنها سه نمونه از این تعداد از نظر بالینی تست شده‌اند؛ دو مورد در آمریکا و یک مورد در چین.

Deutsche Welle

Share: