رهبران اقتصادی ایران به دستور سیاستمداران هرکاری می کنند تا شهروندان ایرانی دلار کمتری خریداری کنند و تقاضای موثر دراین بازار را کاهش دهند و راه صعود بیشتر قیمت دلاررا ببندند. از سوی دیگر شهروندان ایرانی با پیش بینی از اینده ارزش ریال وتجربه ده سال گذشته که قیمت هردلار به 30 برابر قیمت ریال رسید در مسیر تبدیل ریل خود به دارایی های ارزشمند درجهان هستند. حالا خبر می رسد ایرانیان دربهار امسال 2.5 برابر بهار پارسال شمش و سکه خریده اند.

بر اساس این گزارش که روز پنج‌شنبه در سایت شورای جهان طلا منتشر شد، ایرانی‌ها در بهار امسال ۷.۴ تن سکه و شمش طلا خریداری کرده‌اند که نسبت به دور مشابه پارسال ۱۳۸ درصد رشد نشان می‌دهد؛ به عبارتی تقریباً ۲.۵ برابر شده است.

نرخ دلار از ابتدای بهار سال جاری تا پایان آن از ۲۶ هزار تومان و به ۳۲ هزار تومان اوج گرفت و مردم برای حفظ دارایی‌های ریالی خود خرید شمش و سکه طلا را به‌صورت چشمگیری افزایش داده‌اند. قیمت سکه بهار آزادی نیز در بهار امسال از ۱۱.۸ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان اوج گرفته بود.به‌طور کل در شش‌ماهه نخست سال جاری میلادی ایرانی‌ها ۱۶.۷ تن شمش و سکه طلا خریداری کرده‌اند که نسبت به دور مشابه پارسال تقریباً ۸۰ درصد رشد نشان می‌دهد.همچنین خرید جواهرات طلا توسط ایرانی‌ها در این مدت با ۲۷ درصد رشد به ۱۲.۲ تن رسیده است.درهفته های تازه سپری شده سخت گیری بیشتری درباره دلار اتفاق افتاد وگفته شده است هرکس به هرمیزان دلار بدون فاکتور خرید نگه دارد جرم به حساب می اید.

s24