دبیر اتحادیه بنکداران گفت: بعد از اینکه ارز ترجیحی برای واردات شکر حذف و واردات این کالای اساسی با ارز نیمایی صورت گرفت شاهد افزایش نرخ شکر در بازار بودیم.
قاسمعلی حسنی با بیان اینکه شکر در سال گذشته 4 مرتبه افزایش نرخ را تجربه کرد، گفت: سال گذشته نرخ آزاد شکر 270 درصد نسبت به نرخ دولتی افزایش قیمت داشت.
وی با اشاره به اجرای طرح رمضان در راستای کنترل و کاهش قیمت شکر، خاطر نشان کرد: دولت چند صد تن شکر با قیمت مصوب کیلویی 12 هزار و 535 تومان در اختیار بنکداران قرار داد و بنکداران شکر دولتی را از طریق حواله‌های 50 تا 100 تنی در اختیار واحدهای بسته‌بندی قرار دادند و واحدهای بسته‌ بندی شکر با قیمت کیلویی 16 هزار و 350 تومان دراختیار مصرف کنندگان قرار دادند.
به گفته این فعال صنفی؛ توزیع شکر طرح ماه رمضان آغاز شده است.
دبیر اتحادیه بنکداران در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش نرخ شکر به دلیل افزایش تقاضا در ماه رمضان اتفاق افتاده است؟ تصریح کرد: افزایش نرخ شکر از سال گذشته آغاز شد؛ بعد از اینکه ارز ترجیحی برای واردات شکر حذف و واردات این کالای اساسی با ارز نیمایی صورت گرفت شاهد افزایش نرخ شکر در بازار بودیم؛ علاوه بر این سودجویی‌ها و گران‌ فروشی‌هایی برخی فعالان در این صنف نیز دست به دست هم داد تا شاهد افزایش غیرمنطقی قیمت شکر در بازار داخلی باشیم.
حسنی با بیان اینکه شکر با 6 نرخ در بازار عرضه می‌شود، تاکید کرد: شکر در بازار از کیلویی 13 هزار تا کیلویی 25 هزار تومان وجود دارد، شکر کیلویی 15 هزار تومان و 16 هزار و 300 تومان نرخ‌های دولتی شکر برای مصرف کنندگان است.
وی در پایان تصریح کرد: درست است که شکر در کشور تولید می‌شود اما حجم قابل توجهی از نیاز ما به این محصول از طریق واردات از کشورهای چون برزیل تامین می‌شود. در حال حاضر بازار شکر منتظر لغو تحریم‌هاست تا سرمایه‌ گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور وارد این بازار شوند و شاهد فرآوری کالا در کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.