شکستن رکورد نرخ تورم ۲۴ سال گذشته با بیش از ۴۰ درصد در ۱۲ ماه گذشته

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ ماهه ایران در تیرماه ۱۳۹۸ به ۴۰.۴ درصد رسیده است. این نرخ نسبت به ماه قبلی (دوازده ماهه منتهی به خرداد) نزدیک به سه درصد افزایش داشته است.

این رقم در ۲۴ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. همچنین تورم نقطه به نقطه هم به ۴۸ درصد رسیده است. این شاخص، شتاب گرانی را نسبت به سال پیش در همین موقع نشان می‌دهد. تورم نقطه به نقطه قادر است شرایط بحرانی اقتصاد را بهتر تفسیر کند.

برآورد مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که حدود یک چهارم هزینه‌های خانوارهای ایرانی صرف خرید خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها می‌شود. خوراکی‌ها در موج تورمی اخیر بیشتر از کالاهای دیگر گران شده‌ و به طور متوسط نسبت به پارسال دوبرابر شده‌اند.

بر اساس شاخص ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران برای قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای ایرانی، گروه دخانیات با ۱۲۳ درصد بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.

در سال‌های اخیر افزایش قیمت دلار بر تورم و شرایط اقتصادی ایران تأثیر مستقیم داشته است. دلار مخصوصاً بر گروه خوراکی‌ها که برای تولید نیاز به واردات دارند اثر مستقیم می‌گذارد.

گروه‌های خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها از تیر ماه سال گذشته (۱۳۹۷) تا تیر ماه امسال بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.

در شروع فروردین ماه سال ۹۷ متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفند با استخوان نزدیک به ۴۹ هزار تومان بود که در سال جدید حالا به بالای صد هزار تومان رسید.

نرخ تورم بالای ۴۰ درصدی در تیرماه در حالی اعلام شده که از پارسال رشد اجاره بها و قیمت مسکن هم در ایران بسیار بالا بوده است.

صندوق بین‌المللی پول در در آخرین گزارش خود، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی شش درصد پیش‌بینی کرده است.

بیشتر: سبد معاش خانوار فراتر از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

Share: