نتایج رسمی انتخابات ۲۰۲۲ پارلمان ملی فرانسه از شکست تاریخی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور در کسب اکثریت مطلق پارلمان حکایت می کند.
لو فیگارو یکشنبه شب گزارش داد: بر اساس نتایج اولیه منتشر شده، ائتلاف حامیان مکرون ۲۱۰ تا ۲۵۰ کرسی، ائتلاف نوپس شامل هواداران ژان لوک ملانشون ۱۵۰ تا ۱۸۰ کرسی، جمهوری خواهان ۶۰ تا ۷۰ کرسی و مجمع ملی ۸۰ تا ۱۰۰ کرسی کسب کردند.
مکرون برای کسب اکثریت مطلق در مجلس به ۲۸۹ کرسی نیاز داشت.
طی ۴ دوره ای که انتخابات مجلس قانونگذاری بعد از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شده است، این اولین بار است که رئیس جمهوری قادر به کسب اکثریت مطلق کرسی های مجلس نشده است.
در گذشته انتخابات پارلمان ملی فرانسه نه تنها پیروزی چهره‌ای که وارد الیزه شده بود را تایید بلکه تقویت هم می کرد، شرایطی که امسال محقق نشد.
کسب این آرا به این معنی است که مکرون برای پیشبرد اهداف خود، ناگزیر باید با دیگر احزاب ائتلاف کند.
بر اساس آمارهایی که لحظه به لحظه در حال تکمیل است، تاکنون سه تن از وزرای مکرون شامل املی دو مونشالَن (Amélie de Montchalin) وزیر انتقال زیست محیطی و انسجام سرزمینی نامزد حوزه انتخابیه ششم اِسون (Essonn)، بریژیت بورگونیون (Brigitte Bourguignon) وزیر بهداشت و پیشگیری نامزد حوزه ششم پا-دو-کاله (Pas-de-Calais) و ژوستین بنن (Justine Benin) وزیر امور دریا نیز نامزد حوزه انتخابیه ۲ گوادلوپ (Guadeloupe) نتوانسته‌اند در حوزه انتخابیه خود پیروز شوند و احتمال دارد تعداد وزرایی که شرایط مشابهی دارند افزایش یابد.
فرانسه در بن‌بست سیاسی؛ درود مخالفان مکرون به شکست رئیس جمهور
مکرون پیشتر از وزیرانی که نتوانند در انتخابات پارلمانی پیروز شوند خواسته بود که کابینه را نیز ترک کنند. ۱۵ وزیر مکرون از جمله الیزابت بورن نخست وزیر فرانسه نامزد انتخابات پارلمانی شده‌اند.
طی چهار دوره‌ای که انتخابات مجلس قانونگذاری بعد از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شده است، این نخستین بار است که رئیس جمهور قادر به کسب اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس نشده است. به عبارت دیگر در گذشته انتخابات پارلمان ملی فرانسه نه تنها پیروزی چهره‌ای که وارد الیزه شده بود را تایید بلکه تقویت هم می‌کرد؛ شرایطی که امسال محقق نشد.
کسب نتایج امروز به این معنی است که مکرون برای پیشبرد اهداف خود، ناگزیر باید با دیگر احزاب ائتلاف کند و این موضوع قدرت سیاسی و چانه‌زنی دولت را کاهش خواهد داد.
همچنین بر اساس برآوردهای منتشر شده توسط موسسات نظرسنجی، آرای ممتنع در این انتخابات به رقم به ۵۴ درصد رسید و به عبارتی حدود ۲۶.۳ میلیون فرانسوی مانند هفته گذشته که رکورد آرای ممتنع در دور اول را با رقم ۵۲.۴۹ درصد ثبت کردند، در این دور نیز از صندوق‌های رای دوری گزیدند.
فرانسه در بن‌بست سیاسی؛ درود مخالفان مکرون به شکست رئیس جمهور
ملانشون قوی‌ترین اپوزیسیون مکرون
لو فیگارو گزارش داد که بر اساس برآوردهای اولیه، ائتلاف حامیان مکرون باید در پارلمان ملی با جمهوری‌خواهان تجمیع شوند و ائتلاف چپ به رهبری ملانشون اکنون به عنوان نخستین نیروی اپوزیسیون علیه قوه مجریه ظاهر می‌شود.
ملانشون پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات به کنایه به “شکست کامل حزب ریاست جمهوری” درود فرستاد و گفت: هیچ اکثریتی وجود ندارد و فرانسه خود را به نمایش گذاشته است.
وی ادامه داد: سطح رای ممتنع هنوز بسیار زیاد و بدان معنی است که بخش بزرگی از فرانسه نمی‌دانند به کجا باید بپیوندند.
رهبر حزب “فرانسه تسلیم‌ ناپذیر” که حال رهبری ائتلاف موسوم به “نوپس” را بر عهده دارد، اضافه کرد: شکست حامیان مکرون موسوم به “مکرونی” شکست اخلاقی کسانی است که به همه درس دادند. آنها صفوف حزب مجمع ملی (راست افراطی به رهبری مارین لو پن) را تقویت کردند.
ملانشون با بیان اینکه من در حال تغییر موقعیت رزمی خود هستم، ادامه داد: فردا شاید با اکثریت به عنوان نخستین نیروی سیاسی از خواب بیدار شوید.
تبدیل مکرون به رئیس جمهور اقلیت و بدون قدرت
در طرف دیگر، مارین لو پن رهبر حزب راست افراطی “مجمع ملی” نیز فراتر از تصور ظاهر شد و توانست ۸۰ تا ۱۰۰ کرسی که بزرگترین گروه پارلمانی منتسب به این حزب در تاریخ خانواده سیاسی این جناح سیاسی است را تشکل دهد.
لو پن ضمن استقبال از نتایج به دست آمده اظهار داشت: مردم تصمیم گرفتند یک گروه پارلمانی بسیار قدرتمند از نمایندگان مجمع ملی را به مجلس بفرستند.
وی اضافه کرد: این گروه تا حد زیادی بزرگترین گروه در تاریخ خانواده سیاسی ما خواهد بود.
لو پن گفت: ما به اهداف خود دست یافته‌ایم و آن تبدیل مکرون به یک رئیس جمهور اقلیت و بدون کنترل قدرت است.
وی دنبال کردن بازترکیب سیاسی برای نوسازی دموکراتیک را ضروری خواند و آن را با راهبرد تشکیل یک گروه اپوزیسیون قاطع علیه ساختارشکنی‌ها از بالا یعنی “مکرونیست‌ها” و از پایین “نوپس‌ها” تعریف کرد.
رهبر حزب راست افراطی مجمع ملی با بیان اینکه ما یک مخالف محکم اما محترمانه نهادها را تجسم خواهیم کرد، افزود: من از همه مردم فرانسه می‌خواهم که در این ماجراجویی هیجان‌انگیز به نام فرانسه به ما بپیوندند. ما برای فرانسه و جمهوری می‌جنگیم.
وزیر اقتصاد: با یک شوک دموکراتیک روبه‌رو هستیم
وزیر اقتصاد فرانسه نیز ضمن اظهار نگرانی نسبت به نتایج انتخابات در شبکه تلویزیونی فرانس ۲ اظهار داشت: ما با یک شوک دموکراتیک به دلیل فشار بسیار قوی “مجمع ملی” رو به‌رو هستیم.
برونو لومر خواستار تجمع نیروهایی است که می‌خواهند با اکثریت حکومت کنند.
وی اضافه کرد: ما باید این فرهنگ سازش را حول ارزش‌ها و ایده‌های قوی داشته باشیم.
وزیر همبستگی: کشور را فلج نکنیم
دَمین آباد (Damien Abad) وزیر همبستگی، خودمختاری و افراد دارای معلولیت که در هفته‌های اخیر اتهامات اخلاقی بر وی سنگینی می‌کند نیز پس از اعلام نتایج انتخابات گفت: ما برای عمل، به اکثریت نیاز داریم، نه فلج کردن.
وی که در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه توانست در حوزه انتخابیه پنجم اَن (Ain) پیروز شود، اظهار داشت: امشب برای عمل به اکثریت نیاز داریم و [نباید] کشور را فلج کنیم.
روز یکشنبه (۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد) درهای حوزه‌های اخذ رای ساعت هشت صبح به وقت پاریس (۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) گشوده شد تا فرانسوی‌ها سرنوشت ۵۷۷ کرسی مجلس ملی را روشن کنند.
از جمعیت حدود ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری فرانسه، نزدیک به ۴۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند.
اهمیت این انتخابات برای مکرون در آن بود که در صورت برخورداری حزبش از اکثریت قاطع در مجلس، می توانست برای اجرای برنامه‌های خود در پنج سال دوم ریاست جمهوری مسیر هموارتری داشته باشد.
در دور نخست این انتخابات که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، “اتحادیه جدید مردمی اکولوژیکی و اجتماعی” موسوم به “نوپس” متشکل از حزب “فرانسه تسلیم ناپذیر”، “اروپ اکولوژی-سبزها” (EELV)، حزب کمونیست (PC) و حزب سوسیالیست (PS) که حامیان ژان لوک ملانشون را تشکیل می‌دهند، توانستند ۲۵.۶ درصد آرا را به خود اختصاص دهند و این درحالی است که ائتلاف حامیان رئیس جمهور موسوم به “با هم” متشکل از حزب مکرون با عنوان “جمهوری به پیش”، “جنبش دمکراتیک” (Modem)، “افق‌ها” (Horizons) و “اقدام” از احزاب سیاسی راست میانه، موفق شد ۲۵.۷۵ درصد آرا را از آن خود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.