طی روزهای اخیر شماری از زندانیان سیاسی در بند زنان زندان اوین با علائم مشابه به ویروس کرونا مواجه شده اند. با این حال مسئولان زندان از گرفتن تست کرونا خودداری میکنند و فضایی برای قرنطینه زندانیان مبتلا نیز در نظر گرفته نشده است.

هرانا، اطی روزهای اخیر شماری از زندانیان سیاسی در بند زنان زندان اوین با علائم مشابه به ویروس کرونا مواجه شده اند.

شماری از زندانیان سیاسی همچون فاطمه مثنی، نرگس محمدی، پرستو معینی، سپیده قلیان و راحله احمدی با علائمی مشابه ویروس کرونا مواجه شده اند. علیرغم شیوع این ویروس در بین زندانیان بند زنان زندان اوین و مراجعه زندانیان دارای علائم به بهداری زندان، مسئولان بهداری تنها از نفرات ابتدایی مبتلا به بیماری تست کرونا گرفتند و در خصوص دیگر زندانیان اعلام کردند به علت تشابه علائم به ویروس کرونا، از انجام تست کرونا برای دیگر زندانیان خودداری می‌کنند. همچنین پروتکل‌های بهداشتی از جمله قرنطینه و جداسازی به منظور جلوگیری از شیوع کرونا صورت نگرفته و این بیماران از رسیدگی پزشکی مناسب نیز محروم مانده اند.

فاطمه مثنی که چندی پیش به علت بیماری های گوارشی و خونریزی روده از اعزام به بیمارستان محروم مانده بود، هم اکنون با بروز علائم کرونا مشکلاتش دو چندان شده است. همچنین نرگس محمدی باوجود بیماری قلبی و ریوی به ویروس کرونا مبتلا شده و از دسترسی به داروهای خود محروم است. زندان نیز از اعزام خانم محمدی به بیمارستان ممانعت میکند.

برخی دیگر از زندانیان همچون بهاره سلیمانی نیز به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند که در صورت ابتلا سلامت جانی آنان با خطر جدی مواجه میشود. اخیرا کمیسیون پزشکی قانونی، علیرغم تایید ابتلای خانم سلیمانی به بیماری آسم و تاکید بر انجام مراقبت ها و معاینات تخصصی، عدم ناتوانی وی در تحمل حبس را تایید نکرد.

هرچند انتقال زندانیان سیاسی از زندان قرچک ورامین به زندان اوین، این امیدواری را ایجاد کرده بود که این زندانیان شرایط بهتری را پیش رو خواهند داشت، با این حال با مدیریت ضعیف مسئولان زندان و در نظر نگرفتن مکانی مجزا به منظور قرنطینه، نگرانی هایی در خصوص سلامت آنان ایجاد شده است.

در تاریخ ۲۹ تیرماه امسال یکباره تمام زندانیان سیاسی زن زندان قرچک ورامین به دستور مدیر کل زندانهای استان تهران به سالن دو بند زنان زندان اوین منتقل شدند، سالنی که تا پیش از ورود این زندانیان به عنوان بند قرنطینه مخصوص مبتلایان به کرونا در نظر گرفته شده بود. گفتنی است با ورود زندانیان جدید، مکانی برای قرنطینه وجود ندارد و آن افراد نیز بدون قرنطینه مستقیما به بندهای عمومی فرستاده شده اند.

لازم به ذکر است انتقال زندانیان سیاسی قرچک ورامین زمانی صورت گرفت که بیماری سل در زندان قرچک ورامین شیوع پیدا کرده بود و مبتلایان این بیماری بدون رعایت و پیشگیری در کنار سایر زندانیان نگهداری میشدند. همچنین هرانا پیشتر طی گزارشی از نگرانی خانواده زندانیان در پی ابتلای چند زندانی به سل خبر داده بود. همچنین پس از ابتلای ۴ زندانی محبوس در زندان قرچک ورامین به بیماری سل و عدم اقداماتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری در زندان، در تاریخ ۱۱ تیرماه، حدود ۴۰ زندانی با علائم ابتلا به بیماری مورد تست قرار گرفته اند.