انتشار نظریه پزشکی قانونی با توجه به محرمانه بودن تحقیقات پیش از ابلاغ به اولیای دم و وکلا، طبق ماده ۹۱ قانون آئین‌نامه دادرسی کیفری، آن هم در این سطح وسیع، دور از انتظار بود. صالح نیکبخت، یکی از وکلای خانواده مهسا امینی به بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که نظریه پزشکی قانونی درباره مرگ این زن جوان مورد قبول وکلای پرونده و اولیای دم نیست.

سازمان پزشکی قانونی ایران روز جمعه ۱۵ مهر اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که در آن گفته شده مرگ مهسا امینی ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضای حیاتی بدن نبوده است.

این دختر ۲۲ ساله سقزی از زمانی که به دست مأموران گشت ارشاد بازداشت شد تا زمانی که دچار مرگ مغزی شد، حدود ۱۰۰ دقیقه در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی بود و در نهایت در روز ۲۵ شهریور در بیمارستان درگذشت.

صالح نیکبخت با نقل از اطلاعیه‌ای که وکلای خانواده مهسا امینی پس از انتشار نظریه پزشکی قانونی تهیه کردند، گفت:

با آن که نظر پزشکی قانونی هنوز رسما به وکلای پرونده اعلام نشده و در زمان انتشار این اطلاعیه به عنوان نظر کارشناسی پزشکی قانونی حق اعتراض ما در فرجه قانونی محفوظ است، با این حال اعلام می‌داریم اگر نظریه نهایی پزشکی قانونی همین باشد، مورد قبول اولیاء دم مهسا امینی نیست.

وی افزود:

طبق نظر پزشکان و خانواده مهسا، او بیماری زمینه‌ای نداشته و عمل کرانیوفارنژیوما در ۱۵ سال پیش نمی‌تواند سبب از کار افتادگی اندام‌های حیاتی و مرگ نامبرده در ۱۰۰ دقیقه بعد از بازداشت بوده باشد و همچنان که پزشکان در ۹ مهر اعلام کردند، بیماری تیروئیدی مهسا نیز نمی‌تواند موجب مرگ او شود.

وی درباره انتشار اطلاعیه پزشکی قانونی درباره مفاد محرمانه پرونده نیز گفت:

انتشار نظریه پزشکی قانونی با توجه به محرمانه بودن تحقیقات پیش از ابلاغ به اولیای دم و وکلا، طبق ماده ۹۱ قانون آئین‌نامه دادرسی کیفری، آن هم در این سطح وسیع، دور از انتظار بود.

در بخش دیگری از اطلاعیه‌ای که وکلای خانواده مهسا امینی تهیه کرده‌اند، آمده است:

این که بدون حضور پزشکان و کارشناسان برجسته ایرانی و خارجی که ما معرفی کرده بودیم علت فوت مهسا امینی را اعلام کرده‌اند، برای ما قابل قبول نیست. زیرا از طرفی ما تخصص پزشکی نداریم و از طرف دیگر این را هم نمی‌توانیم بپذیریم که فرد تا قبل از سوار شدن به ون نیروی انتظامی هیچ مشکل جسمی نداشته، ولی ۱۰۰ دقیقه بعد ناگهان فوت کند و اعلام شود که مرگ او ناشی از ضربه و صدمه مغزی نبوده است.