صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی و مطبوعاتی در اقلیم کردستان(عراق)

میدل ایست نیوز: دادگاهی در اقلیم کردستان عراق ۵ روزنامه نگار و فعال سیاسی را به علت مشارکت در تظاهرات ضد حکومتی در سال ۲۰۲۰ به ۶ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش فرانس پرس، «آسو هاشم»، وکیل مدافع این محکومان، تأکید کرده که این افراد در اکتوبر گذشته و پس از تظاهرات در اقلیم بازداشت و به اتهام «تلاش برای بر هم زدن امنیت و ثبات اقلیم» محاکمه شده‌اند.

او تأکید کرد که به احکام صادره برای این محکومان اعتراض خواهد کرد.

«کاروان انور»، دبیر اتحادیه روزنامه نگاران اقلیم کردستان، نیز تأکید کرد که این اولین بار است که یک دادگاه علیه افرادی که تنها جرمشان بیان نظرشان است حکمی به این سنگینی صادر می‌کند.

او گفت: «ما بر سر یک دوراهی سرنوشت ساز هستیم، یا اینکه اقلیم به روزگار خوشی و طراوتش بازگردد یا به دوران سیاه دیکتاتوری و حبس و محاکمه به علت بیان عقیده برگردد».

کمیته بین المللی حمایت از روزنامه نگاران نیز این احکام را ضربه ای شدید بر ادعای آزادی بیان و مطبوعات در اقلیم کردستان خواند.

«اگناتیو میگل دلگادو»، نماینده این کمیته در خاورمیانه و شمال آفریقا، تأکید کرد که این احکام ظالمانه ادعای آزادی مطبوعات در اقلیم کردستان را زیر سؤال می برد.

در دسامبر گذشته چند نهاد حقوق بشری داخلی و بین المللی اقلیم کردستان را متهم کردند که فعالان مدنی را تحت فشار قرار داده و آزادی های آنان را محدود کرده است.

هفته گذشته «مسرور بارزانی»، رئیس حکومت اقلیم کردستان، فعالان و روزنامه نگاران بازداشت شده در سال ۲۰۲۰ را «جاسوس» خواند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *